Skip to main content
Distiliuoju levandas su 30 l koloniniu alembiku

Aistra Kazlauskienė

Daugelis Jūsų mane žinote kaip aromaterapeutę, kai kurie gal net nenutuokiate, kad dirbu ir ties produktų formulavimu, gamyboje dirbančių darbuotojų apmokymu, atranka, teikiu kosmetikos gamybos verslo konsultacijas norintiems turėti savo gamintą produktą ir žinoma vedu pramoginius bei edukacinius kosmetikos gamybos, dekoratyvios kosmetikos, botaninės parfumerijos, muilo ir žvakių gamybos pamokas. Visgi, daug laiko skiriu ir nemokamai edukacijai, kaip ir dabar, rašau Jums informaciją, kuri gali būti naudinga ir kiek šokiruojanti, nes dar savo aromaterapijos kelio pradžioje išgirdau frazę, kad „eteriniai aliejai iš Lietuvoje augančių augalų nieko verti“ ir visą savo distiliavimo karjerą skyriau to paneigimui. Šiuo metu esu išdistiliavusi jau ne po vieną partiją eterinių aliejų ir hidrolatų, išgautų iš Lietuvos pievose, miškuose, daržuose, pelkėse augančių augalų. Tyrinėjau išeigą, kokybę, kvapą, spalvą džiovintos ir šviežios žaliavos, viską svėriau, matavau ir būtinai taikiau vienodas sąlygas visam procesui, atlikau komponentų analizę ir šiandien noriu reabilituoti mūsų šalyje augintas levandas. Drąsiai galiu teigti, kad Lietuvoje augančių augalų eteriniai aliejai yra nuostabūs, o kiekiai yra pakankami net rimtos distiliatorinės steigimui.

LEVANDA AR LEVANDINAS?

Pirmiausiai, nepamirškime, kad levandų rūšių yra daug, tad šiandien kalbėsiu apie visiems žinomą Lavandula angustifolia.

Bendrinis pavadinimasLotyniškas pavadinimasGentisRūšis
LevandaLavandula angustifoliaLavandulaangustifolia
Varpinė levandaLavandula latifoliaLavandulalatifolia
Levanda ir levandinas. Už levandų derlių palyginamiesiems išeigos tyrimams dėkoju Lazdijų ūkio šeimininkei Loretai, o levandinai atkeliavo iš Kėdainių.

Levanda (Lavandula angustifolia) yra levanda (Lavandula angustifolia) ir taškas. Žinoma, kad cheminė sudėtis kiek skiriasi net iš to paties lauko skirtingu laiku rinktų augalų, o ką jau kalbėti apie naudotas distiliavimui dalis, augalų vegetacijos laikotarpį, kuriuo rinkta žaliava, distiliavimo proceso sąlygas, meteorologines sąlygas, dirvožemio naudingumą. Aš kalbu apie tos pačios rūšies augalus, t.y., levanda  – Lavandula angustifolia, šios levandos pagrindiniai komponentai yra linalolis ir linalilo acetatas. Jokiu būdu negalima lyginti Lavandula angustifolia su Lavandula latifolia ar levandinų savybėmis, nes tai kitas eterinis aliejus, pasižymintis kita cheminių junginių kompozicija.

Linalilo acetato savybės: skausmą malšinantis, antibakterinis, priešuždegiminis, antioksidantas, antispazminis, imunostimuliatorius, raminantis

Linalolio savybės: antimikrobinis, skausmą malšinantis, antibakterinis, prieštraukulinis, priešgrybelinis (Candida), priešuždegiminis, antioksidantas, antivirusinis, imunostimuliatorius, raminantis

Ne kartą iš Lietuvos aromaterapijos profesionalų teko girdėti, kad Lietuvoje augantys augalai neverti distiliavimo. Tai dar kartą išgirdau šiemet apsilankiusi levandų ūkyje – bekalbant su ūkio šeimininke ji pasiguodė, kad vis girdi taip sakant profesionalais laikomus aromaterapeutus.

Kaskart tai išgirdus ir mane užlieja liūdesio banga, nes suprantu koks visgi ribotas yra žmogus, nors ir atitinkamos srities profesionalas. Prisimenu, kad ir savo aromaterapijos kelio pradžioje iš lietuvių lektorių tą girdėjau. Laikui bėgant ir vis daugiau distiliuojant pradėjau neigti tuos teorinius mitus. Supratau, kad taip kalba apie distiliavimą neišmanantys, o gal net ir nebandę šio proceso, o gal kitaip jį suprantantys, bet tikrai neatlikę tiek palyginamųjų tyrimų kiek aš (ačiū mano vyrui Tomui, kuris kartu su manim iš dumblo traukia augalų šaknis, nusibraižo kojas ir rankas renkant augalus ir padeda ieškoti augimviečių).

LEVANDŲ ETERINIO ALIEJAUS TYRIMAS

Mėginys GC/ MS analizei


Jei kalbėtume apie kiekius, žinoma, distiliuojant su 5 l alembiku negalime tikėtis apčiuopiamų kiekių eterinių aliejų, bet iki šiol prisimenu savo levandų laukelio vienais metais suteiktą džiaugsmą distiliuojant 5 l alembiku. Išgavau net 20 ml eterinio aliejaus, kai tuo tarpu sekančiais metais gavau vos 10 ml iš to paties lauko.

Savo distiliuotą levandų eterinį aliejų, išdistiliuotą iš levandų laukelio prie namų nusprendžiau patikrinti GC/ MS būdu ir ištirti, kokie veiklieji komponentai jame dominuoja. Distiliavau levandų žaliavą (šviežią) 30 l koloniniame alembike. Eterinio aliejaus buvo gausu – 40 ml, kai tuo tarpu palyginimui levandinų – 70 ml. Mėginį surinkau į mažą rudo stiklo buteliuką, be jokio užrašo ar užuominos kas tai per medžiaga. Po kelių dienų jau turėjau atsakymą, ilgai delsiau su tyrimų viešinimu, bet vis dar girdint skeptikų, nusprendžiau parašyti šį įrašą ir pasidalinti su Jumis. Gal tai įkvėps auginti levandas Lietuvoje ir jas distiliuoti.
Dujų chromatografijos metodo tyrimui pakanka 1 ml mėginio. Pati universitete dirbau su dujų chromatografu, tyriau daržinį builį,  tai buvo mano baigiamojo magistrinio darbo objektas. Su tyrimo rezultatais ir komponentų kiekiais dirba kiekvienas aromaterapeutas, analizė itin svarbi ir tiriant eterinio aliejaus kokybę.

Neklauskite manęs kur atlikau analizę, nes Europoje ne tiek ir daug vietų kur jas galime atlikti, o kainuoja tikrai daug. Atlikite savo tyrimus ir ieškokite informacijos savarankiškai, prašau gerbti mano laiką. Dujų chromatografijos tyrimo kaina vienam mėginiui svyruoja tarp 100 – 200 EUR, tad kaip ir suprantate, kad tik toks beprotis kaip aš gali savo santaupas išleisti tyrimams.

REZULTATAI

Štai ką gavau iš mėginį tyrusios laboratorijos. Primenu, kad ant mėginio nebuvo nurodyta kas tai per medžiaga. Žinoma, medžiagų kiekiai kitokie nei saulėtose šalyse augančių levandų, bet negalime jų nuvertinti, o rezultatai kalba už save:

Pilna analizės chromatograma su identifikuotais junginiais ir jų santykiniais kiekiais:

Taigi, kaip ir sakiau įrašo pradžioje – levanda yra levanda ir taškas. Prieš save turiu kolegos atliktą levandų eterinio aliejaus analizę, lyginu rezultatus, na, nuostabu, manoji levanda turi didesnį kiekį esterio „lavandulyl acetate“ – dar vieno levandų eterinio aliejaus komponento.

Kartais skeptikams, sakantiems, kad neverta Lietuvoje nieko distiliuoti eteriniams aliejams, lepteliu tokį palyginimą – ar lietuvis, gimęs ir gyvenantis Amerikoje yra mažiau lietuvis, nei mes? Patikėkite, kartais ir daugiau 🙂  O beje, ar žinote, kad rinkoje dažniausiai parduodamas levandų eterinis aliejus atkeliauja iš Bulgarijos ar Kroatijos, Prancūzija nėra vienintelė šalis, galinti aprūpinti visą pasaulį levandų eteriniu aliejumi. O kur jau vien tas nesusipratimas, kai nuvykę į Provansą žmonės fotografuojasi prie didelių ir ryškiai purpurinių levandinų krūmų, nors galvoja, kad ten levandos. Taigi, peršasi dar viena išvada, kad viską reikia vertinti kritiškai, atlikti savo tyrimus ir mokytis, nagrinėti, lyginti informaciją. Jau rytoj svečiuosiuosi savo kolegų distiliavimo ūkyje Kroatijos saloje, kurioje jie augina ir distiliuoja ne tik levandas, bet ir raudonėlius, šlamučius, lauro lapus, pušis ir kitus augalus. Ir niekas nesijaudina, kad išgauto eterinio aliejaus tyrimo analizė nebus kaip pagal vadovėlį, nes puikiai supranta, kad kiekvienais metais žaliavos cheminė sudėtis skiriasi. O priežastis įvardijau aukščiau. O kodėl gi negalime savo šalyje kurti rimtų distiliavimo ūkių kultūros? Kviečiu tai daryti kartu su manimi. Augalų distiliavimo mokymuose pasakoju apie Lietuvoje augančių augalų distiliavimą ir tuo pačiu populiarinu šį amatą. Mokymus galite įsigyti čia, jie patalpinti VIDEO formatu, tad mokytis galite iš bet kurios pasaulio vietos: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/hidrolatu-distiliavimo-mokymai/ . Tuos, kam nepatinka mokymai internetu kviečiu susisiekti dėl individualios pamokos Vilniuje ar kitame mieste.

Jei sekate mano įrašus, jau žinote, kad mėgstu tyrinėti augalus ir eksperimentiniais tikslais atlieku įvairius tyrimus (mikrobiologinio užterštumo savo gaminamai kosmetikai, eterinių aliejų sudėties). Distiliuoju eterinius aliejus ir tiriu jų kokybę, išeigą, atlieku palyginamuosius tyrimus. Pavyzdžiui, jei renku raudonėlius, pusę jų kiekio išdžiovinu, stebiu kaip kinta žaliavos svoris, kvapas, kiek išgaunama eterinio aliejaus, kokios jų organoleptinės savybės, lyginant šviežią žaliavą su džiovinta. O kokios spalvos mūsų krašto augalų eterinių aliejų. Štai pelyno eterinis aliejus – prieš saulę net raudonas, o buteliuke gali priminti smalą. Ajero eterinis aliejus taip svaigina ir nuteikia raminančiai, kad net ir lašelis turi poveikį. Nuostabi ta mūsų gamta, puoselėkime ją, naudokimės gamtos turtais.

Su manimi galite susisiekti el.paštu [email protected]

Aistra Kazlauskienė

Klientų atsiliepimai

Rekomenduoju, puikiai parinko kvapus ir sukūrė asmeninius kvepalus, labai esu patenkinta👍
Daiva Dzvonkienė
2021-05-04T16:27:05+0000
Ačiū už nuostabią kvepalų gaminimo pamoką 🙂
Naste Saveljeva
2020-09-19T15:22:17+0000
Aistra, ačiū už profesionalumą, rūpestį, atsakymus į visus kilusius klausimus, konsultacijas! 💯 Po augalų distiliavimo mokymų jaučiausi visiškai pasitikinti savimi pradėti distiliuoti pirmuosius augalus! 🌿 Alembikas visiškai užbūrė 🪐
Roberta Bulotaitė
2020-09-18T13:36:40+0000
Labai ačiū, Aistra, už nuoširdų, jaukų ir informatyvų žvakių gamybos kursą! Gavau labai labai daug informacijos ir įkvėpimo gaminant žvakes. <3
Lina Falkauskė
2020-06-28T19:35:54+0000
Ačiū už kremų gamybos kursą, rekomenduoju visiems pradedantiems!
Justė Navalinskė
2020-05-21T09:08:06+0000
Nuostabi patirtis gaminant savo rankų/uoslės darbo kvepalus. Patarimai vertingi, bei labai profesionali Aistra kaip arometerapijos specialistė!
Aušra Kuliešienė
2019-12-30T06:41:34+0000
Koks nuostabus kvapų pasaulis,bet ir skirtingas .Buvo puikiai praleistas laikas.Tos praleistos valandos kvapų pasaulyje prabėgo ,kaip akimirka.Tiek visko daug sužinota ir patirta.Labai labai ačiū už malonų ir šiltą bendravimą.Buvo labai nuostabų ir miela Jūs sutikti.Sekmes Jums kvapų ir aromatų pasaulyje.,
Danute Mickuviene
2019-11-19T14:31:12+0000
Trys valandos tarp kvapų, spalvų ir formų... O kur dar begalė informacijos ir teigiamų emocijų ☺️. Ir pilnas krepšys pasigamintų produktų: muiliukų, vonios druskų, sviestų ir kitų malonumų😊🦋. Sudalyvaukite ir Jūs-tikrai liksite maloniai nustebinti😚. Sėkmės Jums, Aistra!
Daiva Baubliene
2019-04-14T16:04:57+0000
Puiki kvepalų gamybos pamoka..tiek įspūdžių ir naujų žinių.Pasigaminau su Jūsų pagalba kvepalus kurių senai norejau..Labai didelis ačiū ir sekmės Jūms.💐🌷🌺
Liudmila Pastuchova
2019-04-06T21:06:51+0000
Puikiai praleistas laikas kvepalų gamybos pamokoje, tikrai drąsiai rekomenduoju išbandyti nebandžiusiems, o ir pati mielai sudalyvaučiau dar kartą 😉
Raminta Matulytė
2018-08-30T12:15:43+0000
Tai nuostabu🌸🌸🌸🌸🌸jūs ir tai ką kuriate nepakartojama🙏🙏🙏 ačiū💗
Lina Vingienė
2018-08-15T18:56:41+0000
Ačiū, Aistra :* Esi nuostabi ir nostabu visą ką darai! Dėkoju už pirkinius ir konsultacijas, viskas taip moteriška ir su meile <3
Vaiva Wengel
2017-08-08T20:03:12+0000
Nuostabiai praleistas laikas gaminant kvepalus! Labai labai ačiū! 🙂
Ugne Zibolyte
2017-07-22T04:52:10+0000
Labai džiaugiuosi apsilankiusi Jūsų kvepalų gamybos užsiėmime. Puikiai praleistas rytas jaukioje studijoje su šaunia kompanija. Aistra - nuostabi mokytoja, šiltas ir geras žmogus. Būtinai sugrįšiu. Ačiū. 🙂
Tiesiog Regina
2017-02-08T21:53:31+0000
Miela Aistra, Ačiū už nuostabią kelionę i fantastišką kvapų pasaulį. Nekantrauju išbandyti susikurtus kvepalus, jaučiu, kad su Jūsų pagalba pasigaminau savo kvapą! Ačiū Jums už dar vieną aistrą mano gyvenime! Iki kitų susitikimų!
Virginija Armonienė
2017-01-29T06:48:25+0000
Kvapniausiai praleistas laikas! Vyras džiaugiasi dovana, o ir aš, atėjusi tik stebėti procesą, pati jame sudalyvavau (ir tuščiomis neišėjau) 🙂 Puiki mokytoja, neperšanti savo nuomonės - labai profesionaliai patarianti, subtiliai ir maloniai bendraujanti. Išėję jautėmės pailsėję ir patyrę kažką visiškai naujo. Ačiū!
Saida Jurkų
2017-01-15T19:56:19+0000
Puiki mokytoja, laikas dirbtuvėse tiesiog praskriejo. Ačiū už atsakymus papildomiems klausimams, geranoriškumą. Jauki ir kvapni studija, rekomenduoju.
Eglė Miceikienė
2016-11-09T20:36:14+0000
Žvakių gamybos mokymai internetu. 6 valandų trukmės video pamokos. PLAČIAU
X