Skip to main content

Aromaterapija nėštumo metu gali būti saugi ir efektyvi praktika, siekiant pagerinti nėščiosios savijautą. Svarbu laikytis tam tikrų taisyklių, klausyti savo kūno ir tinkamai naudoti eterinius aliejus.

Nėštumo metu viena maloniausių proceddūrų su eteriniais aliejais – druskos vonelės kojoms

Pagrindinės taisyklės:

  • Neviršykite 0.5 – 2 proc. Eterinių aliejų koncentracijos, jei juos naudojate ant odos. Prieš naudojant ant odos ne tik pauostykite, bet ir užtepkite ant mažo odos ploto stebėti ar nėra alerginės reakcijos.
  • Garinimui rinkitės saugius, neerzinančius uoslės aromatus ir nelašinkite itin daug eterinio aliejaus į garintuvo talpą.
  • Nevartokite eterinių aliejų ant gleivinių.
  • Nevartokite eterinių aliejų į vidų. Neskaninkite eteriniais aliejais vandens kaip gali patarti tinklinio marketingo atstovai – vartojimas į vidų pateisinamas esant tam tikrai būklei, kai eteriniai aliejai vartojami tokiu būdu gali veikti efektyviausiai, jei jau išbandyti visi kiti būdai ir saugiai bei tinkamai parinkti eteriniai aliejai būtent Jūsų problemos sprendimui.

Saugumo gairės: Eteriniai aliejai turi būti labai atsargiai naudojami nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu. Yra maždaug  50 eterinių aliejų, kurie kontraindikuojami nėštumo metu ir dar apie 15, kurie turėtų būti ribojami nėštumo ir laktacijos metu (keli dažniau naudojami eteriniai aliejai, nerekomenduojami nėščiosioms ir žindančioms (šaltinis: Robert Tisserand and Rodney Young’s Essential Oil Safety): Salvia officinalis, Gaultheria fragrantissima , Origanum vulgare , Commiphora myrrha, Lavandula stoechas, Hyssopus officinalis ct. pinocamphone, Cinnamomum camphora ct. camphor, Foeniculum vulgare, Cinnamomum cassia, Cinnamomum verum, Daucus carota, Pimpinella anisum).

Kaip naudoti eterinius aliejus: Nėštumo metu eteriniai aliejai gali būti naudojami inhaliacijoms, garinimui, kūno kremų ir aliejų strijų prevencijai sudėtyje, masažo mišiniuose, vonios procedūroms skirtuose produktuose (vonios druskos, vonios “bombos”, vonios pienas).

Pirmojo trimestro metu nėščiąją gali itin erzinti įvairūs aromatai, bet ieškokite sau tinkamo aromato, pavyzdžiui, citrusinių vaisių eterinių aliejų aromatai patinka daugumai, bet nėštumo metu net ir jie gali erzinti. Visgi, pabandykite pajusti citrinų ar greipfrutų eterinio aliejaus aromatą (jei uodžiate iš buteliuko – neartinkite prie pat nosies, uostykite iš toliau, juk šiuo metu uoslė jautresnė ir iškart pajusite, ar tai “saugus uostymui” aromatas, ar visgi Jus erzina. Jei neturite eterinių aliejų – su bulvių skustuku nulupkite citrusinio vaisiaus žievelę ir užuoskite jos aromatą, pabandykite pajusti kaip jis Jus veikia. Kalbėdama su  nėščiosiomis girdžiu, kad citrinų, imbiero, greipfuto aromatai nėštumo pradžioje net padeda sumažinti pykinimą, apvaldyti hormonų svyravimų sukeltus nuotaikų šuolius. Šiuo metu venkite levandų, rozmarinų, šalavijų, raudonėlių, cinamono eterinių aliejų. 

Antrojo trimestro viduryje jau galima kiek padidinti naudojamų eterinių aliejų spektrą, bet su saiku. Galite nedideliais kiekiais pradėti naudoti ir tikrųjų levandų eterinį aliejų (tik jei Jūsų jis neerzina, pagal savybes yra tinkamas tam tikrai problemai spręsti). Aš esu už požiūrį, kad eterinius aliejus turime naudoti tik esant būtinybei, bet sutinku, kad kartais tiesiog norisi švelnaus aromato inhaliacijos ar kokios malonios procedūros su eterinių aliejų aromatais, pavyzdžiui, pasimėgaukite druskos vonele pėdoms/ rankoms su keliais lašais mandarinų, bergamočių ar levandų eteriniais aliejais. Nepulkite pirkti įvairių eterinių aliejų mišinių, ypač tik iš aprašymo, nėštumo metu stenkitės pauostyti įsigyjamą eterinį aliejų, kad įsitikintumėte, kad aromatas Jūsų neerzins ir nekels neigiamų emocijų. Nors daugelis teigia, kad antrasis trimestras yra saugus ir visas nerimas turi būti praeityje, bet visas nėštumo laikotarpis reikalauja naujų išbandymų, tad nedidinkite naudojamų eterinių aliejų dozių, nenaudokite eterinių aliejų į vidų. 

Trečiasis trimestras daugeliui nėščiųjų vėl gali pradėti kelti įtampą dėl artėjančio gimdymo ir diskomforto, nes “apsiversti nepatogu”, “gulėti nepatogu”, “kankina nemiga”, “judesiai ne tokie grakštūs”, “emocinė būsena gali būti sutrikusi”, “kūno pokyčiai žlugdo emocinę pusiausvyrą”. Šiuo periodu išbandykite  atpalaiduojančių ar pakylėjančių aromatų eterinius aliejus. Puikiai tiks nerolio, melisų, Ylang Ylang, jazminų, bergamočių, mandarinų, bergamočių, greipfrutų, rožių aromatai. Išbandykite kojų mirkymą šilto vandens vonelėje: į vonelę (“bliūdą”)  įpilkite šilto vandens ir įmeskite paruoštos druskos mišinį: puodelyje sumaišykite Magnio druskos (galima naudoti ir jūros druską, Himalajų druską), įpilkite 1 šaukštą bazinio aliejaus (man ypač patinka nerafinuoto kokosų aliejaus dermė su eteriniais aliejais) ir įlašinkite 6 – 10  lašų eterinio aliejaus. Viską išmaišykite ir 2 – 3 šaukštus mišinio ištirpinkite vandenyje, pasimėgaukite tokia vonele pėdoms bent 10 min. 

Bet kuriuo nėštumo laikotarpiu siūlau išbandyti tokį pratimą: Patogiai įsitaisykite (galite atsigulti ar įsitaisyti ant sofos, gerai būtų, kad galvai būtų atrama, kad galėtumėte pilnai atsipalaiduoti. Paprašykite vyro ar kito asmens ant vatos diskelio užlašinti eterinio aliejaus (tegu nesako koks tai eterinis aliejus). Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Jums asistuojantis asmuo pamažu artina diskelį link Jūsų kūno. Pradžioje iš toliau tiesiog sukuria vėjo gūsius, sukdamas ratais kvėpintą diskelį, o vėliau pradeda artinti prie pakaušio, pamažu artėja link nosies (negalima kišti labai arti prie nosies, išlaikykite bent 15 cm atstumą, nebent Jums norisi stipriau justi kvapą). Inhaliuokite ir panagrinėkite, ką šis aromatas Jums simbolizuoja, ką primena, kokias spalvas, tekstūras įsivaizduojate jį uosdami, pabandykite atpažinti koks tai eterinis aliejus.  

Nesudėtingi receptai ir mano asmeniniai patarimai

Nuotrauka daryta 2018 metų gegužę, likus mėnesiui iki gimstant mano pirmagimei Mėtai

Esant nuovargiui, nerimui, slogioms emocijoms išbandykite purškiamą patalpų kvapą:

Į buteliuką su purkštuvėliu įlašinkite 20 l mandarinų eterinio aliejaus, jei turite eterinių aliejų tirpiklio (solubolis, gerai tirpina ir polisorbatas) ir užpilkite 100 ml vandens. Purkškite kambario orą, kai tik juntate neigiamų emocijų bangą. Galite naudoti ir kitus eterinius aliejus: citrinų, levandų, frankincenso, bergamotės. Tokį purškiklį gerai turėti ir gimdymo metu (jei tik turėsite pagalbininką, kuris galės paskleisti kvapo dulksną palatoje), ir palatoje po gimdymo (pačioje palatoje, kur guli kūdikis nenaudokite, bet dušo/ tualeto patalpoje nuraminkite savo emocijas ir pasikraukite kvapų energijos), ir grįžus su kūdikiu į namus. 

Gulint ant gimdymo stalo,  prieš gimdant pirmagimę man labai gerai mažinant skausmą suveikė turėtas masažo aliejus, kuriuo vyras tepė nugarą, nors ir emocijos sūkuriavo, bet tikrai prisimenu prisilietimus ir kvapus, sklindančius iš buteliuko. Kai kurie kolegos aromaterapeutai rekomenduoja net ir pilvo srities masažą, siekiant sumažinti gimdymo skausmą. Masažo mišinį dariau taip: 20 ml vanilės fitolio, 30 ml abrikosų kauliukų aliejaus (galite naudoti kokį nors sau priimtiną bazinį aliejų, viso reikės 50 ml) ir įlašinau po 4 lašus tikrųjų levandų, šalavijų ir romaniškų ramunėlių eterinių aliejų – šie eteriniai aliejai puikiai mažina skausmą, veikia priešuždegimiškai, ramina (galite rinktis ir kitas proporcijas, naudoti frankincenso, jazminų, Ylang Ylang, citrusinių vaisių eterinius aliejus).

Jei pagimdžius jaučiate pogimdyvinės depresijos požymius paprašykite, kad vyras ar kitas šeimos narys pažiūrėtų kūdikį, o sau skirkite aromaterapinio atsipalaidavimo valandėlę: ramiai išsimaudykite duše: ant dušo pagrindo galite užlašinti citrinų, mandarinų eterinių aliejų – leidžiant vandenį aromatai pasieks ir Jūsų nosį. Jei turite vonią ir jau galite joje gulėti pasinaudokite vonios druskos skleidžiamais malonumais. 

Po dušo ar vonios ištrinkite kūno odą savo gamintu masažo mišiniu su rožėmis, apelsinais, neroliu, greipfrutu, levanda, frankincensu (30 ml jojobos aliejaus + 8 lašai pasirinkto eterinio aliejaus ar jų derinio). 

Naudokite hidrolatus (gimdymui buvau paėmusi buteliuką erškėtrožių hidrolato, pamenu, kad vyro vis prašiau papurkšti veidą, rankas, kojas tarp sąrėmių (tikrai padėjo, nes buvo karšta, gimdžiau vasarą). Šįkart taip pat naudosiu hidrolatą (nerolio, rožių), jei gimdymo metu ir nepavyks papurkšti, tai pagimdžius tikrai pravers, kai su kūdikiu būsime perkelti į palatą.

Gimus kūdikiui naudokite eterinius aliejus dar atsargiau, rinkitės hidrolatus, sviestmedžių aliejų, migdolų aliejų ir skieskite eterinius aliejus, nenaudokite arti kūdikio grynų, net garintuve ženkliai sumažinkite lašinamų lašų skaičių, ypač venkite pipirmėčių eterinio aliejaus.

Tikiuosi, kad šie patarimai Jums bus naudingi.

Susisiekime el.paštu [email protected]

Aistra Kazlauskienė

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X