Skip to main content

Dauguma mano skaitytojų žino, kad chemijos mokslų sužavėta, chemijos ir biochemijos paslapčių, įvairių analizės metodų mokiausi ne vienoje švietimo įstaigoje, bet visgi aromaterapijos nauda, natūrali parfumerija ir augalų pasaulis pavergė mano kasdienybę ir šiuo metu ne tik dalinuosi savo įžvalgomis tinklaraštyje, rašau komentarus ir straipsnius žurnalams, bet ir vedu įvairius mokymus siekiantiems būti arčiau gamtos – augalų distiliavimo (eterinių aliejų ir hidrolatų gamybos), augalinių ekstraktų gamybos, kosmetikos gamybos naudojant natūralius, iš gamtos išgautus ingredientus, muilo gamybos, sojų bei bičių vaško žvakių gamybos, natūraliosios parfumerijos, aromaterapinių produktų kūrimo. 

kremu gamyba
Aromaterapija galėtų tapti viena iš chemijos mokslo pakraipų

Žinau, kad yra daug skeptikų, manančių, kad aromaterapija yra dar vienas “išmislas”, neturintiems ką veikti. Patikėkite, taip manančių yra tikrai daug ir labai sudėtinga jiems paaiškinti, kad tai visgi veikia, bet pasitelkusi savo chemijos ir biochemijos žinias aiškinu ne per mistinę “energetinę” prizmę, bet taip, kaip apie aromaterapiją pasakoja mokslas. 

Pasaulyje nuolat atliekami tyrimai – eteriniai aliejai ir kitos aromaterapijoje naudojamos medžiagos yra analizuojamos ir vertinamos dėl poveikių, šalutinių reiškinių, vykdomos sudėties analizės. Dalį šių tyrimų esu atlikusi ir pati, kai mokiausi biocheminės analizės metodų universitete, mano darbo dalis buvo vieno salierinių šeimos augalo (Anthriscus cerefolium) sudėties analizė naudojant skirtingus analizės būdus, todėl išbandžiau ir spektroskopiją, ir chromatografinius metodus, teko gaminti įvairius ekstraktus, rinkti augalą skirtingu laiku, siekiant įvertinti sudedamųjų dalių pokytį priklausomai nuo vegetacijos periodo. 

Atėnuose esančios augalinių ekstraktų parduotuvės laboratorija, kur čia pat atliekamos įvairios analizės bei kuriami augaliniai preparatai bei kosmetika

Manau, kad tikras aromaterapeutas turi ne tik pažinti eterinius aliejus, bet ir gebėti juos analizuoti. Distiliuoju augalus, išgaunu eterinius aliejus ir CO2 ekstrakcijos metodas man nėra svetimas, kelis kartus esu atlikusi šių ekstraktų, taip pat naudojamų aromaterapijoje išgavimą. Tik renkant augalus, distiliuojant juos, išgaunant aromaterapines medžiagas ir jas tinkamai analizuojant imi suvokti, kokį stebuklą mums dovanoja gamta, kurį kartu su mokslo žinių pagalba galime panaudoti. Žinoma, tikėjimas naudojamu produktu yra būtinas, kitaip to produkto net nenaudosime dėl nepriimtino aromato ar išankstinio nusistatymo.

Aromaterapijos nauda ir skepticizmas

Skeptikai aromaterapijoje egzistuoja todėl, kad eteriniai aliejai skambiai vadinami “augalo siela” – tai, kas nežinoma ir neatrasta, negali būti laikoma rimtu dalyku, ypač išsilavinusioje visuomenėje, todėl šiam pasakymui ir aš, būdama aromaterapeute ir turinti chemijos išsilavinimą, nepritariu. Eteriniai aliejai yra apibrėžiami įvairioje literatūroje ir mistinė “augalo siela” nėra minima patikimuose šaltiniuose. Štai pažiūrėkite, vienas iš galimų eterinių aliejų apibrėžimų skamba taip: 

   “ ETERINIS ALIEJUS – produktas, gaunamas distiliuojant vandeniu arba garais, arba citrusinių vaisių žieveles perdirbant mechaniškai, arba sausai distiliuojant natūralią žaliavą. Išdistiliavus eterinis aliejus nuo vandeningosios fazės atskiriamas fizikiniais metodais.“

      – ISO Vocabulary of Aromatic Natural Materials  (ISO/DIS 9235.2)

Eteriniams aliejams distiliuoti skirtas varinis distiliavimo aparatas (ALEMBIKAS)

Eterinių aliejų poveikis

Eterinių aliejų molekulės patenka į mūsų organizmą per kvėpavimo takus, per odą arba gleivines, kur kraujo yra išnešiojamos po visą organizmą. Pateiksiu tikrųjų levandų (Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus dujų chromatografijos analizės rezultatus kaip pavyzdį dėl eterinių aliejų veikimo. Šios rūšies levandų eterinį aliejų sudaro visa puokštė įvairių cheminių junginių, bet didžiausią kiekį aptinkame monoterpenolio linalolio, kuriam gali būti priskiriamos antimikrobinės, skausmą malšinančios, antibakterinės, priešgrybelinės (Candida), priešuždegiminės, antivirusinės savybės bei esterio linalil acetato, kuris pasižymi skausmą malšinančiomis, antibakterinėmis, priešuždegiminėmis, antioksidacinėmis savybėmis, gali būti puikus imunostimuliatorius. Dėl levandų eterinį aliejų sudarančių komponentų, šio eterinio aliejaus poveikio spektras yra itin platus ir pritaikomas daugelyje situacijų. 

Citrusinių vaisių eterinių aliejų aromatai patinka daugumai, tik mažai kas žino, kad juose yra limoneno, kuris pasižymi ne tik antioksidacinėmis bei priešuždegiminėmis savybėmis, bet ir padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą

    Negaliu paneigti, kad vienos medžiagos gali imponuoti labiau už kitas, jų aromatas gali būti priimtinesnis mūsų uoslei ir kartais iš visos eilės eterinių aliejų, sustatytų ant lentynos, žmogus gali siekti ranka to, kurio kvapą įsivaizduoja esantį maloniausiu ar kuris gali padėti turint įvairių negalavimų, pavyzdžiui, juk visi žinome, kad pipirmėtė, eukaliptas, arbatmedis naudojami peršalus, todėl palengvinti kvėpavimui dauguma turbūt ir siektų ranka šių eterinių aliejų, o ne tokių kaip Ylang Ylang ar bergamotė. Visgi, tai nėra intuityvus tinkamiausio eterinio aliejaus pasirinkimas, juk nuo seno žinome apie vaistažolių arbatų vartojimą peršalus, šių arbatų gėrėme vaikystėje, o apie eterinius aliejus daug kalbama knygose, žiniasklaidoje, todėl ši informacija mums net nesigilinant į platesnes savybes yra priimama kaip norma.

Labai apmaudu, kad yra žmonių, kurie nieko nesuvokdami apie galimus eterinių aliejų šalutinius poveikius, jų išgavimą, kokybės nustatymo būdus ir veikimo principus gali kurti ir prekiauti savo kurtomis priemonėmis – tokiu būdu galime ne padėti, o pakenkti netinkamai pasirinkus naudojamas medžiagas. Kuriant aromaterapinius produktus kitiems, turi įvertinti, kad vartojant tam tikrus vaistus ar esant tam tikroms indikacijoms, sukurtas produktas gali ir pakenkti.

Mokslo ir meno sintezė

Aromaterapija yra ir mokslas, ir menas. Mokslas todėl, kad norint išgauti ar įvertinti aromaterapijoje naudojamas medžiagas turi būti gerai susipažinęs su fizikiniais ir cheminiais metodais, be kurių neapsieinama net kuriant aromaterapijos produktus. Pavyzdžiui, suprasti kas plaukioja paviršiuje, sumaišius vandenį ir eterinius aliejus ir suvokti kodėl jie nesusijungia tarpusavyje, ko reikia papildomai, kad susijuntų ir kokiais kiekiais svarstant apie šias medžiagas vien energetiniu lygmeniu nėra įmanoma, todėl čia pasitarnauja mokslas. Išgavus aromaterapines medžiagas, kad ir eterinius aliejus, būtina išanalizuoti jų organoleptines savybes – kvapas, spalva, tirštumas, lakumas, klampumas, nuosėdos – viskas turi įtakos kokybiškam eteriniam aliejui įvertinti. Dar svarbiau, atlikti ir sudėtingesnes aparatines analizes, pavyzdžiui dujų chromatografijos – masių spektrometrijos analizę, siekiant įvertinti eterinį aliejų sudarančius komponentus ir jau turint analizės rezultatus vertinti jų poveikį. Perkant eterinius aliejus svarbūs ne tik įvairių tyrimų rezultatai, bet ir eterinio aliejaus kilmės šalis, augalo dalis naudota jam išgauti bei išgavimo būdas.

Aromaterapijoje būtina ne tik išmanyti eterinių aliejų poveikį, gebėti vertinti tyrimų protokolus, skaičiuoti dozavimą, bet ir kurti tarpusavyje derančių eterinių aliejų aromaterapinius mišinius. Neturint tokios “meno gyslelės” mišiniai gali kvepėti nemaloniai, juose dažniausiai dominuoja vieno augalo eterinio aliejaus aromatas. Tiesa, turiu pastebėti, kad kiekvienas mūsų skirtingai suvokia aromatus, pavyzdžiui, vienam tam tikras kvapas gali atrodyti švelnus, vos juntamas, saldus, o kitas tą patį kvapą įvardins kaip ryškų, stiprų, gėlių aromatą. Uoslę galima lavinti, aromatinį žodyną taip pat. Šių dalykų profesionalai mokosi visą gyvenimą, nuolat plečia savo aromatų žodyną, uodžia skirtingus aromatus tam, kad sukauptų kuo didesnį “kvapų prisiminimų bagažą”.


Aromaterapijos nauda

Aromaterapija gali tapti papildoma priemone, kurią pasitelkiame kartu su tradiciniu gydymu medikamentais bei padėti esant įvairiems negalavimams:

  • Emociniai negalavimai. Depresija, šoko būsena, stresas, išsiblaškymas
  • Fiziniai negalavimai. Skausmas, nudegimai, raumenų skausmai, galvos, menstruacijų skausmai

Patarimai pradedantiesiems:

  • Saugiausias eterinių aliejų naudojimo būdas – garinimas ultragarso garintuvuose ir inhaliacijos.  
  • Ant odos nenaudokite daugiau nei 1 proc. eterinių aliejų (6 lašai į 30 ml aliejaus). 
  • Eteriniai aliejai nenaudojami į vidų ir tiesiogiai ant gleivinių (gali būti naudojami tik paskyrus specialistui, kuris įvertina galimas komplikacijas ir nurodo teisingą taikymą).
  • Eterinių aliejų nenaudokite akių zonoje, jautriose kūno vietose, ausų landoje.
  • Prieš naudojant eterinius aliejus ant odos galite atlikti odos lopo testą – nedidelis kiekis priemonės užtepamas ant odos (vidiniame alkūnės linkyje) ir stebima ar nedirgina odos, nesukelia niežulio, skausmo, paraudimo. 
  • Eterinius aliejus laikykite atokiau nuo gyvūnų bei mažamečių vaikų. 

Eteriniai aliejai peršalus

Aromaterapija gali būti itin veiksminga peršalus

Eteriniai aliejai gali padėti palaikyti ir stiprinti imuninę sistemą, o jų pritaikymo būdų yra daugybė:

  • Siaučiant virusinėms infekcijoms, labai naudinga apsaugoti namų erdvę nuo nepageidaujamų grėsmę keliančių mikroorganizmų, tai galima padaryti keliais būdais: išplaukite grindis bei išvalykite paviršius su keliais lašais pražangialapių mirtenių (arbatmedžių), spindulinių eukaliptų, citrinų, tikrųjų levandų ar rozmarinų eteriniais aliejais. Šie eteriniai aliejai veikia prieš bakterijas, virusus, gaivina bei taurina orą.
  • Naudokite eterinių aliejų garintuvus, kurie paskleis malonius aromatus ir garinant eterinius aliejus į mūsų organizmą imuninę sistemą palaikantys eterinių aliejų komponentai pateks per kvėpavimo takus.
  • Pasireiškus pirmiesiems peršalimo simptomams naudokite eterinių aliejų garų inhaliacijas: į karšto vandens dubenį įlašinkite 1-2 lašus spindulinių eukaliptų eterinio aliejaus ir pakvėpuokite karštais garais.
  • Naudingos ir šiltos aromaterapinės vonios: į šilto vandens pripildytą vonią įlašinkite 2 – 5 lašus arbatmedžių, citrinų, rozmarinų eterinių aliejų mišinio, šis mišinys padės sumažinti raumenų skausmus bei emocinę įtampą, palankiai veiks kvėpavimo takus, bus ypač naudingas beprasidedančiai slogai šalinti.
  • Pasitelkite levandų ir bergamočių eterinius aliejus, kurie pasižymi miegą gerinančiomis, imunitetą palaikančiomis, stresą šalinančiomis savybėmis. Šių eterinių aliejų galite užlašinti ant pagalvės prieš miegą, į šiltą vonią ar eterinių aliejų garintuvą.
  • Optimizmo suteiks greipfrutų ir apelsinų eteriniai aliejai, jais galite pradėti dieną – ant vonios ar dušo pagrindo užlašinkite kelis lašus ir pradėjus leisti šiltą vandenį eterinių aliejų molekulės pasieks Jūsų uoslę, pateks į kvėpavimo takus, palankiai veiks emocinę sveikatą, suteiks optimizmo dienos pradžiai.
  • Esant gerklės skausmui galima pasitelkti levandų ar čiobrelių, kiparisų, rozmarinų, eukaliptų, pušų eterinius aliejus – keli lašai šių eterinių aliejų į karšto vandens dubenį ir kelios minutės kvėpavimo karštais garais gali padėti sumažinti skausmą, gerklės perštėjimą, palengvinti kvėpavimą bei sušvelninti uždegimą. 
  • Pasitelkite ir gerklės skalavimą vaistažolių nuoviru – bent kelis kartus per dieną čiobrelių ar pušų spyglių nuoviru skalaukite gerklę. 
  • Pasigaminkite aliejų mišinį, kuriuo įtrinkite nugaros viršutinę dalį bei krutinės srityje: 1 valgomasis šaukštas alyvuogių aliejaus + 5 lašai arbatmedžių eterinio aliejaus. Šį aliejų galite įpilti į vonią maudantis, arbatmedžių (pražangialapių mirtenių eterinis aliejus) palaiko imunitetą, pasižymi antivirusiniu, antibakteriniu poveikiu, padeda mažinti skausmą.

Netradiciniai aromaterapijos naudojimo būdai

Aromaterapija ONKOLOGIJOJE

Aromaterapija onkologijoje. 2019 09 07 dalyvavau pirmojoje Lietuvoje Integracinės Onkologijos konferencijoje, skaičiau pranešimą apie aromaterapijos pritaikymą vėžiu sergantiems ar juos slaugantiems asmenims. Su šia diagnoze susiduria vis daugiau žmonių, todėl būtina informuoti visuomenę apie galimus pagalbos sau būdus. Pateiksiu kelis patarimus sergantiems ir norintiems įtraukti aromaterapiją į savo sveikimo kelią:

  • Išbandykite inhaliacijas, kurios yra itin saugios: garinkite eterinius aliejus patalpos kvapui pripildyti eterinių aliejų molekulių skleidžiamo malonaus aromato, kuris ne tik kvepia, bet ir su įkvėpimu įvairių medžiagų junginiai patenka į mūsų organizmą. Jei naudosite aromaterapines lempas, stebėkite, kad rezervuaro indas būtų pakankamai aukštai nuo apačioje talpinamos žvakės liepsnos. 
  • Inhaliuokite (uostykite) eterinius aliejus iš asmeninių inhaliatorių, užlašinus ant servetėlės, drabužio vidinės dalies, aromaterapinių papuošalų, pagalvės kampo (užsienio praktika taiko eterinių aliejų inhaliacijas spindulinės terapijos bei chemoterapijos metu – tai padeda nukreipti mintis, atsipalaiduoti, mažinti nerimą, stresą).
  • Naudojimui ant odos naudojama iki 1 proc.skiedimo eterinių aliejų, tai reiškia į 30 ml augalinio aliejaus pakaks įlašinti 6 lašus eterinių aliejų ir didinti dozę tik įsitikinus, kad saugu/ yra poreikis.
  • Nenaudokite eterinių aliejų tiesiogiai ant navikų vietų.
  • Vidiniam vartojimui eteriniai aliejai nerekomenduojami.
  • Nerekomenduojama naudoti išorinio vartojimo 1 savaitė iki ir 1 mėnuo po radioterapijos/ chemoterapijos, nebent specialistų komanda pritaria naudojimui.

Plačiau galite paskaityti šiame mano straipsnyje:  https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/aromaterapija-integracineje-onkologijoje/

Aromaterapija nėštumo, gimdymo metu ir gimus kūdikiui

Aistros Kazlauskienės šeima

2018 metų birželio 1 d. pagimdžiau nuostabią mergaitę Mėtą. Visas nėštumas buvo lydimas eterinių aliejų aromatų, dirbau iki pat gimdymo dienos ir su eterinių aliejų aromatais susidurdavau kasdien – teko ir distiliuoti, ir gaminti įvairius mišinius. Nebuvo erzinančių aromatų, nepatyriau jokių neigiamų nėštumo pojūčių, kvapai padėdavo atsipalaiduoti, valdyti nuotaikų svyravimus.

Aromaterapija ir nėštumas. Naudojusiems aromaterapiją iki nėštumo, patariu tik sumažinti naudojamų eterinių aliejų kiekius (bent per pusę), bet jei buvote įpratę prie aromaterapijos taikymo, nepamirškite jos, nes pykinimo metu puikiai pasitarnaus asmeninis inhaliatorius su imbierų ar citrinų eterinio aliejaus aromatu, peršalus nėštumo metu naudokite švelnius rozalinų, frankincenso, kiparisų, greipfrutų eterinius aliejus, esant stresui nepamirškite Ylang Ylang, bergamočių, mandarinų, tikrųjų levandų eterinių aliejų. Visgi, atsargiau elkitės su rozmarinų, šalavijų, kraujažolių eteriniais aliejais.

Kaip žinome, pats jautriausias laikas yra pirmasis trimestras, todėl šiuo laikotarpiu apribokite eterinių aliejų naudojimą, jei gresia persileidimas ar yra komplikacijų, pasitarkite su specialistu. Netaikantiems aromaterapijos, nepatariu nėštumo metu jos agresyviai integruoti į kasdienybę. Pradėkite nuo sau patinkančių, neerzinančių uoslės aromatų eterinių aliejų, naudokite nedidelius jų kiekius – įlašinkite į šampūną prieš plaunant plaukus ar užlašinkite ant dušo/ vonios pagrindo, kad malonūs aromatai gerintų nuotaiką bei simbolizuotų puikios dienos pradžią. Rinkitės tik aukštos kokybės, patikimų pardavėjų eterinius aliejus. Nepamirškite ir augančio pilvuko tepti baziniais aliejais – odos elastingumą palaikys sviestmedžių, migdolų, avokadų, argano aliejai, galite įlašinti kelis lašus mandarinų eterinio aliejaus (itin naudinga naudoti aliejus jei nėštumo metu atsirado strijų, aliejai sumažina tempimo jausmą, o švelnus pilvo masažas padės kurti emocinį ryšį su augančiu vaisiumi).

Į gimdymą vežiau savo pagamintas aromaterapines priemones.  Asmeniniame inhaliatoriuje susimaišiau Tikrųjų levandų (Lavandula angustifolia), Ylang Ylang (Cananga odorata) ir bergamočių (Citrus bergamia)  eterinius aliejus – šį mišinį uosčiau laukdama eilėje į gimdyklą ir pačioje gimdykloje, kol sąrėmiai dar buvo itin lengvi ir nevaržantys. Šio mišinio įkvėpta, kartu su profesionalia kosmetikos gamybos laboratorija sukūriau eterinių aliejų mišinį “Ramybės minutė”. Ypatingai malonus uoslei mišinys garinant garintuve, dažniausiai patinkantis net ir nemėgstantiems tropinių Ylang Ylang eterinio aliejaus aromato spalvų.

Gimdyklai paruoštame krepšelyje turėjau tikrųjų levandų, pelargonijų, frankincenso bei greipfrutų eterinių aliejų mišinį augaliniame simondsijų aliejuje (šiuo mišiniu vyrui sakiau trinti man nugarą sąrėmių metu ir negaliu sakyti, kad nepadėjo – malonus aromatas pasiekęs nosį stimuliavo laimės hormonus. Net ir esant siaubingose sąrėmių kančiose pavykdavo trumpam mintis nukreipti į kvapų dvelksmo analizavimą.

Gimdymas buvo sklandus ir greitas, nors sąrėmiai tikrai skausmingi ir nugabenantys į “nežemišką” būseną. Visą sąrėmių laiką jutau eterinių aliejų aromatus, vyras grojo su “mėnulio būgnu”, jo palaikymas ir profesionali gydytojų priežiūra padėjo išvengti steso gimdykloje. 

Pogimdyvinis laikotarpis, kūdikis ir aromaterapija. Daugeliui moterų po gimdymo skausmai nesibaigia – sunku atsisėsti, sunku judėti, nes skauda ir tempia tarpvietę. Šiuo atveju gali itin padėti pusinės vonios ar apsiplovimai su šiltame vandenyje išmaišytu levandų hidrolatu ir lašeliu arbatmedžių ar levandų eterinio aliejaus – mišinys padės sumažinti tempimo jausmą, greičiau gyti siūlėms, aromatai veiks atpalaiduojančiai mamą ir kūdikį.

Kūdikio priežiūroje naudojami hidrolatai gali užtikrinti kūdikio ramybę, padėti esant pilvo diegliams. Šilta vonia su levandų, melisų, ramunėlių, rožių ar nerolio hidrolatu atpalaiduoja, gali padėti esant dirglumui, jautrumui, tad jei Jūsų kūdikis prastai miega, muistosi, verkia, išbandykite šiltą vonią su mano minėtais hidrolatais. Į šiltą vonelę tiesiog „šliūkštelkite“ hidrolato. Šis būdas gali padėti ir mamai, kenčiančiai nuo pogimdyvinės depresijos.

Kūdikio pilvo masažas su baziniu aliejumi ir keliais lašeliais ramunėlių ar mandarinų eterinio aliejaus taip pat gali pagerinti nemalonią kūdikio savijautą ir sugrąžinti ramybę į namus. 

Šiame straipsnyje pateikiau tik kelis pavyzdžius kaip galime pritaikyti aromaterapiją, tikiuosi Jums buvo naudinga. Eterinius aliejus galite naudoti įvairose situacijose, visai šeimai, todėl nebijokite įsileisti nuostabių gamtos kvapų į savo kasdienybę. 

Kvapnūs linkėjimai,  Aistra Kazlauskienė / su manimi susisiekti galite el.paštu [email protected] 

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X