Nerimas, stresas, įtampa yra dažnos šiuolaikinio gyvenimo būsenos, trukdančios racionaliai mąstyti, džiaugtis gyvenimu ir netgi dirbti. Noriu pasidalinti trumpu sąrašu eterinių aliejų, kuriuos galite panaudoti aromaterapijai, jei jaučiate nerimą ar įtampą. Daugumoje eterinių aliejų, pasižyminčių raminamosiomis savybėmis rasime ženklią dalį tokių komponentų kaip linalolio, linalilo acetato, citralio, santalolio ir kitų.
Eteriniai aliejai nerimo mažinimui
Citrusinių vaisių eteriniai aliejai: bergamočių, apelsinų, citrinų, greipfrutų, mandarinų. Tai vieni pozityviausių aromatų, patinka beveik visiems ir vieni ar mišiniuose sukuria malonią atmosferą, suteikia kvapui žaismingumo. Apie citrusų aromaterapiją jau kalbėjau čia: https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/citrusiniu-vaisiu-eteriniai-aliejai-savybes-ir-naudojimas/
Žoliniai augalai ir gėlių eteriniai aliejai: levandos, ramunėlės, melisos, pelargonija, šalavijai, Ylang Ylang, nerolis, rožių ir jazmino absoliutai, mairūnas. Iš žolių ir gėlių išgauti eteriniai aliejai palankiai veikia mūsų emocijas, ypač rekomenduojami sergantiems depresija, esant stresui, nerimui, apatijai, širdgėlai, ištikus panikai, baimei ar emociniam šokui.
Mediena, dervos ir šaknys: vetiverija, santalmedis, rožmedis, kiparisas, frankincensas. Šie eteriniai aliejai tarsi padeda stiprinti „vidinį stuburą”, padeda susikoncentruoti, sutelkti dėmesį į svarbiausius dalykus, veikia raminančiai. Čia pridėčiau ir pačiulių eterinį aliejų (vėsinantį emocijas), nors jis išgautas iš lapų, bet sako savybėmis ir aromatu labiau artimas medienos ir dervų kategorijai.
Visus šiuos eterinius aliejus galima studijuoti atskirai, tikrai nemaža dalis atliktų studijų ir tyrimų byloja apie jų efektyvumą veikiant stresą ir nerimą, depresiją. Juos galite naudoti vienus (jei naudosite ant odos, nepamirškite tinkamo skiedimo taisyklių), galite derinti tarpusavyje, kurdami dar stipresnes sinergijas. O kokie eteriniai aliejai tinkami nerimo mažinimui skaitykite toliau.
Mano mėgiamiausi eterinių aliejų deriniai
- Levanda, bergamotė, Ylang Ylang
- Pačiulių, Ylang Ylang, rožių, greipfrutų – šis derinys tiktų ir kvepalams kurti, ir kūno aliejui ar atmosferiniam purškikliui
- Vetiverija, šalavijas, mandarinai
- Frankincensas, pelargonija, apelsinas
- Nerolis, santalmedis, rožmedis, citrina
- Kiparisas, citrina
- Jazminas, greipfrutas
- Ramunėlė, melisa, levanda
Aromaterapijos metodai nerimui mažinti
Vienas geriausių aromaterapijos naudojimo būdų – inhaliacija arba eterinių aliejų uodimas. Uostyti eterinius aliejus galite:
- Naudojant asmeninį aromaterapinį uostuką. Tokius asmeninius inhaliatorius gaminame daugumoje seminarų, nes jie efektyvūs įkvepiant, pvz., padeda lengviau kvėpuoti užsikimšus nosiai, atpalaiduoja ir suteikia emocinį balansą, skatina atminties lavinimą, mažina nerimą, padeda kovoje su depresija ir įvairiomis emocinėmis problemomis.
- Jei neturite uostuko, galite jį pasigaminti iš turimų priemonių: Jums prireiks buteliuko ar nedidelio stiklainio su kamšteliu, vatos diskelio, pasirinktų eterinių aliejų (tinkamų tai problemai spręsti). Į buteliuką ar stiklainį įdėkite vatos diskelį, ant jo užlašinkite eterinių aliejų ir sandariai uždarykite. Esant poreikiui atidarykite indelį ir kelis kartus giliai įkvėpkite – netrukus pajusite ir poveikį. Netaikykite uostymo tiesiai iš eterinių aliejų buteliuko praktikos – dėl eterinių aliejų oksidacijos ir jų išsipylimo rizikos.
- Eterinių aliejų garintuvai. Dauguma netinkamai juos naudoja ir dažniausiai renkasi garintuvus oro kvėpinimui, o ne aromaterapijai. Garintuvo nereikia laikyti įjungto visą dieną, geriausia jį naudoti 15 – 30 min. garinimui, darant bent kelių valandų pertraukas, vėliau garinti vėl 15 – 30 min. Taip garinant būtina keisti ir vandenį, įlašinant eterinių aliejų kiekvienam garinimo ciklui.
- Aromaterapija arti kūno. Keli lašai ant šaliko ar drabužių vidinių siūlių, specialaus kvapų pomanderio ir mūsų uoslės receptorius pasiekia bent nedidelė dalis taip pageidaujamų komponentų, kurie ir suteikia norimas savybes. Kai išgirdau apie aromaterapinius pleistus dar savo aromaterapijos kelio pradžioje, Lietuvoje nebuvo galima niekur jų įsigyti, o užsienyje tuo metu jie buvo taikomi onkologijos ligoniams sumažinti nerimą procedūrų metu. Tada pabandžiau ant drabužio virš krūtinės priklijuoti įprastą pleistrą, ant jo uždėti vatos diskelį, kurį pritvirtinau taip pat pleistru. Ant vatos diskelio užlašinau levandų, bergamočių ir japoninio laurenio eterinių aliejų – netrukus mano uoslę pasiekė malonūs aromatai ir jei tuo metu būčiau gulėjusi, turbūt būčiau užsnūdusi nuo malonių kvapų.
- Aromaterapiniai purškikliai kvapo atmosferai kurti. Tokius itin lengva pagaminti, o efektu džiaugsitės labiau nei naudodami itin prabangius namų kvapus, kurie dažniau yra užpildyti sintetiniais aromatais, o ne natūraliais. Purškikliui tereikės vandens arba hidrolatų, eterinių aliejų tirpiklio bei eterinių aliejų.
- Aromaterapinė kosmetika. Gaminantys kosmetiką patys visada gali pasirinkti eterinių aliejų naudojimą pagal savybes ir savo gaminiui suteikti dar ir papildomą paskirtį, nes pasirinkti eteriniai aliejai veiks ne tik odą, bet ir uoslę.
Ar visi eteriniai aliejai veikia vienodai?
Dažnai tenka girdėti šį klausimą ir kai man sako: „o tai kaip tiek eterinių aliejų gali būti vienai problemai spręsti”, atsakau, kad kiekvienas eterinis aliejus sudėtyje turi cheminių komponentų, kurie dažnai ir nusako jo savybes. Ar eteriniai aliejai užtikrina norimą efektą? To užtikrinti negalime, reikia vertinti individualiai, pagal naudojimo tipą ir dažnumą, dozes, veikliuosius junginius bei kiekvieno mūsų anamnezę.
Jau turbūt žinote, kad lakiosios molekulės, esančios eteriniame aliejuje, patenka į mūsų kraują ir gali turėti įtakos mūsų nervų sistemai. Tuo pačiu metu mūsų uoslė ir limbinė sistema taip pat turi įtakos mūsų suvokimui apie molekulių aromatą ir tai, ar mums patinka, ar nepatinka aromatas, ar turime istorinę aromato atmintį. Net jei eterinio aliejaus cheminė sudėtis laikoma raminančia, eterinis aliejus gali liūdinti, sukelti pyktį, jei turite neigiamų prisiminimų, susijusių su aromatu. Taigi, visi eteriniai aliejai negali veikti visiems vienodai, o jei jaučiate, kad aromatas jus erzina, nenaudokite to eterinio aliejaus, nes jį galite pakeisti kitu, kuris turi panašių veikliųjų komponentų. Ir net nemėginkite „jaukintis” nemėgstamų aromatų per prievartą. Nepatinka – nenaudokite, viskas labai paprasta 🙂
Straipsnį parengė Aistra Kazlauskienė. Plačiau apie Aistrą ir jos veiklą skaitykite čia: https://www.gamtoskvapai.lt/aistra-papaite/
Jei Jums patiko šis straipsnis, kviečiu sekti www.gamtoskvapai.lt įrašus ir Facebooke „Gamtos kvapai“.
Norintiems išmokti distiliuoti augalus ir gaminti hidrolatus bei eterinius aliejus, kremus, muilą, žvakes, kosmetiką, kviečiu peržiūrėti video mokymus: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/
ONLINE IR GYVAI vykstančių renginių sąrašą galite sekti čia: https://www.gamtoskvapai.lt/renginiai-2/