Skip to main content

Eterinių aliejų kokybės klausimas kankina susidomėjusius aromaterapija. Mane šis klausimas taip pat aplanko ir kelia tuos pačius klausimus: kur įsigyti kokybiškų žaliavų, kaip pasitikėti gamintojais. Ir kaskart prieinu prie atsakymo, kad galima pasitikėti tik pačiu savimi ir tuo, ką pagamini ar išdistiliuoji iš savo rinktų augalų.

Distiliuoju eterinius aliejus savo naudojimui jau daugiau nei 10 metų ir nei kart nekilo mintis juos kam nors dovanojant praskiesti, suklastoti kuo nors kitu, pakvėpinti sintetinėmis medžiagomis. Tikiuosi kada nors distiliuoti didesnius kiekius eterinių aliejų ir pasidalinti jais su didžiausiais entuziastais, vertinančiais kokybiškus gaminius.

Kaip gi klastojami eteriniai aliejai?

Eteriniai aliejai pasižymi būdingomis spalvomis, kartais galime sutikti ir mėlynų (ramunėlių, kraujažolių), žalsvų atspalvių (vetiverija, bergamotė), tamsiai rudų ar net rausvų (pačiulių), gėltonų ar oranžinių (mandarinų, greipfrutų, apelsinų)

Šiame įraše klastojimu vadinsiu ir skiedimą baziniame aliejuje, nes jei produktą parduoda kaip „gryną“, tai jis toks ir turi būti, kitu atveju jis bus vadinamas „mišiniu“ arba „skiestu aliejuje“.

Eteriniai aliejai gali būti klastojami keliais būdais:

  • Kvapniomis medžiagomis, pvz. kitais eteriniais aliejais
  • Papildomi sintetiniais aromachemikalais
  • Skiedžiami aliejais, alkoholiu, izopropilo miristatu ar net mineraliniu aliejumi

Pavyzdžiui:

  • Citrinžolė klastojama sintetiniu citraliu
  • Bergamotė klastojama kitais citrusiniais eteriniais aliejais ar jų mišiniais, gali būti klastojama ir sintetiniu linaloliu, linalil acetatu, limonenu
  • Vietoje tikrųjų levandų eterinio aliejaus galite įsigyti kitų levandų rūšių ar levandinų mišinį, taip pat gali būti klastojama sintetiniu linaloliu, linalil acetatu
  • Rožė gali būti klastojama tiesiog pelargonijų eteriniu aliejumi
  • Santalo eterinis aliejus klastojamas ne tik Indiškuoju santalu vadinamu Amyris balsamifera, bet ir tirštesniais baziniais aliejais, aromachemikalais

Dažniausiai klastojami brangūs eteriniai aliejai ar absoliutai arba tie, kurių klastojimas bus žymiai pigesnis nei išgavimas iš augalo. Žinoma, jie parduodami kaip gryni. Tad pirkdami santalo, rožių, jazminų, melisų, nerolio eterinius aliejus ar absoliutus būkite budrūs, jie negali kainuoti kelis eurus. Nebent bus smarkiai skiesti baziniame aliejuje arba Jums tiesiog pasisekė jų gauti iš gamintojo, kuris neparduoda šių medžiagų masiškai, o platina tik pažintiniais tikslais.

Pagalvokime, kam tai daroma. Žinoma, kad pakelti pardavimus. Ten kur prasideda didelis verslas sąžiningų žaidėjų lieka mažai. Gražios etiketės ir viliojantys produktų aprašymai nepadaro produkto natūraliu. Vertinu tai, ką išdistiliuoju pati, žinau, kiek mažai eterinio aliejaus galima išgauti vienu distiliavimu, tad kai perkame eterinį aliejų už kelis eurus susimąstykime kiek augalo reikia tiems 10 ml išgauti.

Tiekėjų paieškos ir nusivylimai

Aromaterapijai ir kvepalų gamybai ieškau kokybiškų ir efektyvių žaliavų. Rinkdamasi eterinius aliejus ar kitas žaliavas nagrinėju žaliavų tyrimų rezultatus, techninius žaliavų dokumentus, tiekėjų pateiktą informaciją bei kompetetingus šaltinius. Tačiau kartais iš savo patikimų tiekėjų žaliavų nespėju gauti / neapsimoka siųstis didesnį kiekį / tiekėjui baigėsi atsargos. Tada perku žaliavas Lietuvoje. Ir nustembu, kai įsigijusi Santalų (Saltalum album) 1 ml aliejaus iš didžiųjų pardavėjų ( kurie tikrai žinomi ir vertinami kosmetiką gaminančių ir naudojančių eterinius aliejus tarpe) gaunu jį skiestą baziniame aliejuje (gamintojas ar pardavėjas to nenurodo, rašo, kad grynas, parduoda vos po 1 ml).

Gaminant kvepalus pritrūkau kelių man reikiamų ingredientų ir nusipirkau juos iš Lietuvos pardavėjų

Nuotraukoje matome geltonus riebalų lašelius, plaukiojančios kvepaluose. Tiesa, šioje formulėje dar naudojau greipfrutų eterinį aliejų, kuris taip pat buvo pirktas iš Lietuvoje prekiaujančios įmonės. Nustebau, kad jis nusėda į dugną ir nesusimaišo skystyje, teko filtruoti kvepalus lyg būčiau gaminusi su skiestomis baziniuose aliejuose medžiagomis.

Šioje nuotraukoje melsvu skysčiu tapęs 2 eterinių aliejų mišinys (naudojau kelis citrusinių vaisių eterinius aliejus, vienas jų tikrai buvo bergamotė, kitas jei neklystu greipfrutas). Vėliau sužinojau, kad įmonė sėkmingai prekiavo eteriniais aliejais, kuriuos įsigijo iš ne itin kokybiškų gamintojų, siūlančių eterinius aliejus vos už 5 – 50 EUR už kilogramą. Žinoma, apie jokią dokumentaciją ar tyrimus čia net kalbos nėra, gamintojas nieko negalėjo pateikti ir net nesuprato apie ką eina kalba.

Plačiau apie eterinių aliejų kokybės niuansus galite paskaityti ir čia: https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/eteriniu-alieju-kokybe-nekokybe/?fbclid=IwAR37sYHd4hM0ybNO_pachIgr0uuvDarKktqmv9-bkETJa-Te3VCUEvtTrfc

Linkėjimai, Aistra Kazlauskienė

Mano mokymus rasite: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/

Bendraukime:

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X