Skip to main content

Kuo ypatinga gali būti hidrolatų gamyba žiemą? Ar žinote, kad žiemą miškuose dar apstu žaliavos, kurią galime distiliuoti, o kruopštesni distiliuotojai žaliavą žiemai ruošia dar vasarą arba išbando egzotinius augalus.

Eterinio aliejaus lašeliai ant hidrolato paviršiaus. Taip galima išdistiliuoti ir pakankamai didelius kiekius eterinių aliejų. Didžiausias kiekis eterinio aliejaus, kurį gavau su 5 l tradicinio tipo alembiku – 25 ml eterinio aliejaus.

Ar galiu išdistiliuoti netinkamą naudoti hidrolatą?

Hidrolatų ir eterinių aliejų gamyba pastaraisiais metais tapo labai populiari, bet pradedantiesiems kyla daug klausimų ne tik dėl paties proceso techninių dalykų ir distiliavimo eigos. Pastebėjau, kad dauguma nežino ką galima distiliuoti, tarsi bijo į alembiką dėti augalus, bijo eksperimentuoti, net galvoja, kad suklydus tame variniame aparate galima pagaminti kažką, kas „nunuodys“, „pakenks“, „sutrikdys paties alembiko darbą“.

Turiu Jus nuraminti ir patikinti, kad remiantis su hidrolatais atliekamais tyrimais, į hidrolatą patenka itin mažos koncentracijos augaluose esančių veikliųjų medžiagų, tad „nuodo“ nepagaminsite, ypač jei hidrolatą ir savo išdistiliuotą eterinį aliejų naudosite pagal paskirtį:

1. Negersite hidrolatų ir pagamintų eterinių aliejų.

2. Distiliavimui nesirinksite nuodingų augalų.

3. Atskirsite eterinį aliejų nuo hidrolato, nes tai yra du atskiri produktai, tik pagaminami vieno proceso metu.

Dažniausiai pasitaikanti klaida hidrolatų gamyboje yra „ įprasto nuoviro„, o ne hidrolato pagaminimas. Tokiu atveju gaminys galios trumpai, greičiau suges, o Jūs nepajausite distiliuoto augalo hidrolato naudojimo poveikio, nepamatysite eterinių aliejų ant hidrolato paviršiaus ir procesą atliksite neteisingai.

Ar žiemą alembikas ilsisi? Ką gi distiliuoti žiemą?

Nežinau kaip Jūs, bet aš tiek kosmetikos gamyba, tiek ir distiliavimu džiaugiuosi ištisus metus ir net nustembu, kai rudenį kas nors pasako, kad atliko paskutinį distiliavimą ir dabar alembikas ilsėsis, o vėl įdarbintas bus tik pavasarį, prasiskleidus pirmiesiems pumpurams.

Mes gyvename labai dėkingoje šalyje, kuri suteikia begalę augalinės žaliavos ne tik šiltuoju metu, bet ir šaltuoju metu. Praėjusių metų rudens sezoną baigiau lapkritį, dar laukuose rasdavau žydinčių kraujažolių, kiečių, pelyno, sveikų aviečių lapų ir uogų, distiliavau ir svarainius dėl nuostabaus hidrolato aromato, ir obuolius (o šių, žieminių dar galima ir nuo medžių pasiskinti net dabar, sausio viduryje).

Savo asmeninių naudojamų alembikų kiekį šiuo metu sumažinau iki 5, bet distiliavimui dažniausiai turiu savo alembikus favoritus, kuriuos pirmiausiai norisi užpildyti 🙂

Ką verta distiliuoti žiemą:

  1. Spygliuočiai. Kokia graži mūsų šalis, kiek žalumos turime ištisus metus ir ja galime džiaugtis. Pro mano langus ištisus metus žaliuoja brandus pušynas, pasivaikščioti einu miško takelias, kur pušis keičia žaliaskarės eglės, o kur ne kur auga kadagių plantacijos. Ir nepatikėsite, visa tai Vilniuje, net grybų ir uogų čia apstu, net žiemos metu akys raibsta nuo žalių mėlynių stiebų, besislepiančių po sniego skraiste 🙂 Žinoma, distiliavimui, aromaterapijai, fitoterapijai augalinę žaliavą renkame ne miestuose. Su vyru Tomu turime atradę įvairių augalų augimvietes, dažniausiai renkame augalus plaukdami upėmis, kur aplink miškai, laukai, arti nėra kelių, geležinkelių, o dangaus neskrodžia lėktuvai. Eglės, pušys, kadagiai, kėniai gali tapti puikia žaliava distiliavimui. Pasirinkimas didelis: galite distiliuoti vien tik spyglius (juos reiktų nukarpyti prieš dedant į alembiką), galite rinktis nukritusių medžių šakeles su spygliais (truputį pasmulkinkite, atskirkite prieš dedant į alembiką), o galima net ir medžio žievės pasirinkti ar kokią nulūžusią nuo sniego gausos šaką pasmulkinti su visa jos sudėtimi. O štai atėjus pavasariui būtinai išbandykite jaunų ūglių distiliavimą, subrendusių pumpurų distiliavimą. Atrodo medžių pasirinkimo lyg ir nedaug, bet tik pažiūrėkite kiek galimų distiliavimo variantų išvardinau 🙂 Susipažinkite su augalija visokeriopai, neapsiribokite kažkur perskaityta fraze, kad vertingas tik pušų pumpurų ar spyglių hidrolatas – kiekviena augalo dalis gali kaupti kiek skirtingas medžiagas ir generuoti kitą kvapą. Prieš dedant augalus į alembiką visada juos išuostau – potyris neapsakomas.
  2. Distiliuokite džiovintą žaliavą. Kažkur girdėjote, kad džiovinti augalai suteiks hidrolatui tik šieno kvapą ir bus nieko neverti? Netiesa. Juk augalinė žaliava, ypač tinkamai išdžiovinta, dar vis dovanoja mums veikliąsias medžiagas ir tinkamai laikant žaliavą galime ja naudotis iki 3 metų ( priklausomai nuo augalo ) . Pasakysiu faktą, kurį eksperimentiškai tiriu kiekvienais metais – eterinių aliejų iš džiovintos žaliavos gaunama net daugiau nei iš žalios, šią informaciją aptikau ne vienoje vaistažolių knygoje ir patikrinau praktiškai – pasitvirtino.
  3. Šaldyta žaliava. Daugelis žino, kad norint išlaikyti prieskonius, kai kurias daržoves ir maisto produktus galime juos užšaldyti ir derliumi džiaugtis net žiemos metu. O kodėl gi to nepadarius su augalais, gėlių žiedais ir ta žaliava, kurią mėgstate distiliuoti šviežią, kątik nuskintą. Mano favoritas – šaldytos braškių ir aviečių uogos, bet erškėtrožių žiedlapiai suteikia ne mažiau džiaugsmo. Uogas distiliuoju dėl nuostabaus hidrolato kvapo, vėliau tokį hidrolatą naudoju kremų ir serumų gamybai, vaikams labai patinka tokie „skanūs“ gaminiai, o ir tinkami purškikliams, kūno dulksnoms gaminti.
  4. Distiliuokime prieskonius. Imbieras, kardamonas, gvazdikėliai, cinamonas, anyžius ir tai, ką galite rasti prieskonių parduotuvėse ar įsigyti internetu.
Kelionių metu tiek naujos žaliavos distiliavimui gaunu, bet visada pasiilgstu mūsų paprastųjų pušų spyglių hidrolato ar sode augintų levandų hidrolato kvapų ir poveikių. Juos naudojame visa šeima. net dukrytė mėgsta purkštis, naudoti vonelėje.

Rinkdami augalus visada vadovaukitės keliomis taisyklėmis:

  • Rinkite tik tiek augalinės žaliavos, kiek jos Jums prireiks vieno ar kito produkto gamybai. Likutį užšaldykite ir naudokite kaip prieskonius (pvz., raudonėlis ir čiobrelis paįvairins bet kurį patiekalą) arba išdžiovinkite ir panaudokite arbatoms.
  • Rinkite augalus atokiau nuo taršos šaltinių, pramoninių gamyklų, intensyvaus eismo kelių.
  • Distiliuokite tik Jums pažįstamus augalus, nerinkite tų augalų, kuriuos galima supainioti su nuodingais ar kurių nepažįstate.
  • Gaminkite tiek hidrolatų, kiek planuojate panaudoti. O jei matote, kad turite jų itin daug – naudokite plaukų skalavimui, kosmetikos gamybai, muilo gamybai.
Levandas distiliuoju ištisus metus (šviežias, džiovintas, įvairias jų dalis). Tai vienas labiausiai naudojamų hidrolatų, pravers ir turint spuogelių, susižeidus, įgėlus vabzdžiui, norint nuraminti odą, ją atgaivinti, sumažinti odos sudirgimą po skutimosi, norint lengviau užmigti

Tikiuosi mano straipsniai Jums būna įdomūs ir naudingi. Visada siekiu informatyviai skleisti žinias. O norinčius labiau įsigilinti į augalų distiliavimą, be jokių dvejonių užtikrintai distiliuoti kviečiu į AUGALŲ DISTILIAVIMO MOKYMUS INTERNETU (pamokos įrašytos ir patalpintos Facebook grupėje, kur rasite daug klausimų ir atsakymų į juos, taip pat visą mokymų laiką bendrausite su manimi ir jusite nuolatinį palaikymą. Plačiau apie mokymus ir apmokėjimo puslapis: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/hidrolatu-distiliavimo-mokymai/

Norinčius išmokti ŽVAKIŲ GAMYBOS, KREMŲ GAMYBOS, MUILO GAMYBOS, VONIOS BURBULŲ IR DRUSKŲ BEI ŠVEITIKLIŲ GAMYBOS KVIEČIU Į KITAS PROGRAMAS: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/

Vedu ir asmenines nuotolines pamokas (namų kvapo, kosmetikos gamybos, kvepalų gamybos, muilo gamybos, kremų gamybos ir kt.), norinčius kviečiu rezervuoti datas vasario mėnesiui.

Siunčiu linkėjimus iš apsnigto miško,

Aistra Kazlauskienė, el.paštas [email protected]

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X