Skip to main content

KLAIDINGA INFORMACIJA apie aromaterapiją SPAUDOJE
25 000 egz. tiražu spausdinamas žurnalas žurnalo nevardinsiu) suderino interviu su manimi ir kaip dažniausiai būna atsiuntė klausimus, į kuriuos atsakiau tikrai anksčiau nei buvo sutarta. Redaguoto straipsnio man niekas nepateikė, tad laikui bėgant ir primiršau apie šį interviu. Prieš kelias dienas spaudos pardavimo vietoje žurnalą pamačiau ir nusprendžiau įsigyti ir labai nusivyliau. Neprofesionalumu, nepagarba pašnekovui, nepagarba skaitytojams. Viršelyje mano pavardė iškraipyta, panaudoti ne mano žodžiai kaip citata.   Atsivertus ir paskaičius straipsnį nusivylimas nedingo. Redaguota, o juk žinome, kad pakeitus vieną žodį kitu jau turime kitą kontekstą. Labai nusivyliau, pirmiausiai savimi, nes priėmiau šį straipsnį kaip didžiausią klaidą – juk reikėjo man pačiai skambinti, rašyti ir klausti ar nebuvo redaguota, ar jau paruošta leidimui. Pradėjau graužtis, kokia aš specialistė, juk skaitytojas pirmą kartą skaitantis apie aromaterapiją gali ne taip suprasti, jam suteikiama netiksli informacija. Vėliau įnikau į asmeninių kvepalų kūrimą savo mokinei, puikiai moteriai, kuri siekia savo tikslų ir pirmoji pykčio ir nusivylimo banga atslūgo, nusprendžiau paviešinti informaciją kaip gali atsitikti kiekvienam. Ne taip ir baisu, kai daviau paskaityti straipsnį nieko nežinančiam apie aromaterapiją ir subtilybes, bet man, kuri savo mokymų metu visada siekia skleisti teisingą informaciją tai tikrai buvo gėda skaityti tuos netikslumus. Ir ne dėl iškraipytų žodžių ar pavardės, bet dėl skaitytojo „gluminimo“. Ne viskas tiesa, ką matome spaudoje, kiekvieną žodį vertinime kritiškai, mokykimės atsirinkti informaciją.

Štai kaip išbraukiau netiksliausias vietas:


O čia galite paskaityti ir mano atsakymus šiame interviu:

„Į klausimus atsako Aistra Kazlauskienė – chemikė, aromaterapeutė, botaninės parfumerijos, natūralios kosmetikos praktikė

Esate chemikė, aromaterapijos specialistė ir natūralios kosmetikos gamintoja. Kaip susidomėjote  kvapais ir jų poveikiu, kokius eterinius aliejus ar kitas priemones  naudojate, kad išliktumėte sveika?

Kvapais susidomėjau dar mokydamasi mokykloje, nes jutau kaip mane tam tikri kvapai ramina, padeda sutelkti dėmesį. Studijų metu pradėjau ieškoti informacijos apie jų poveikį, tuo metu susidomėjau aromaterapija, pradėjau ieškoti mokymų, kur galėčiau daugiau sužinoti apie kvapus, deja, Lietuvoje tai nebuvo populiari sritis, tad mokytis teko Kanadoje, JAV, vėliau ir Europoje įsikūrusiuose aromaterapijos institutuose. 

Nors aromaterapija visada yra mano mintyse, tenka atlikti daug eksperimentų kuriant naujus receptus, mokyti aromaterapijos, nuolat tobulinu žinias ir susipažįstu su iš įvairių augalų išgautais eteriniais aliejais, bet daugelis nustemba, kad savo asmeniniame gyvenime ir šeimoje eterinius aliejus naudojame itin retai, tik tada, kai to prireikia – pagariname iš citrusinių vaisių išgautų eterinių aliejų pajutę slogią nuotaiką ar išsiilgę vasaros, naudojame eukaliptų, čiobrelių, pušų eterinius aliejus tepaluose kovai prieš peršalimą, nudegimų ar smulkių susižeidimų atvejais  naudojame alaviją, levandų eterinį aliejų ar hidrolatą, eterinius aliejus naudojame namams kvėpinti, kuriant kvepalus, gaminant kosmetiką, muilą, šampūną, bet kai kurie eteriniai aliejai nebūna panaudoti ilgą laiką po jų pirminio atidarymo. Daugiausiai priemonių išnaudoju mokymų metu, rengiant nuotolinius mokymus. 

Žurnale „  norime rašyti apie kvapų naudą. Pirmiausia orientuojamės į sveikatą, nes ji žmogui svarbiausia. Sveika tai, kas natūralu, iš gamtos, kuri yra čia, visai šalia mūsų. Ar žaliavas, kurias naudojate eterinių aliejų gamybai,  ruošiate pati iš vietinių augalų? Ar tai nėra svarbu?

Varinio alembiko pagalba distiliuoju hidrolatus ir išgaunu nedidelius kiekius eterinių aliejų savo reikmėms. Išgaunamų eterinių aliejų kiekiai priklauso nuo to, kiek savyje augalas geba sukaupti eterinių aliejų, kokio dydžio distiliavimo įranga naudojama. Deja, Lietuvoje augantys ar auginami augalai sukaupia mažiau eterinių aliejų nei augantys svetur, bet dėl noro pažinti augalus ir smalsumo ar iš Lietuvoje augančių augalų galima išgauti eterinių aliejų distiliuoju ir tėvų darže auginamas levandas, ir miško, pievų augalus, kuriuos su vyru renkame visoje Lietuvoje, dažniausiai plaukdami upe valtimi ir ieškodami didelių augimviečių. Svarbu, kad augalai būtų rinkti švariose vietose, atokiau nuo geležinkelių, judrių kelių. Iš kelionių būtinai parsivežame augalų distiliavimui arba susipažįstame su iš vietinių augalų išgautais eteriniais aliejais, ekstraktais, vietinių gaminama kosmetika. Viso turiu 5 savo naudojamus alembikus, kurių didžiausias yra 30 l talpos, bet ši talpa būtų per maža norintiems išgauti didesnius kiekius eterinių aliejų ir norintiems jais prekiauti, tačiau su šiuo alembiku išgaunamas hidrolatų kiekis savo reikmėms būtų tikrai per didelis.

Kas yra vaistinių augalų terapija – ar tai tas pats, kad homeopatija? Kiek ji gali pakeisti tradicinės medicinos pagalbą? Ar galime to tikėtis?

Sveikatinimas naudojant vaistinius augalus nėra tapatu homeopatijai, tai visiškai skirtingos sritys, nes vaistinius augalus mes galime naudoti pačiais įvairiausiais būdais – iš jų gaminti įvairių rūšių ekstraktus, naudoti sveikatinančioms arbatoms, maistui, malti ir integruoti į kapsules, o homeopatija taip pat turi savo apibrėžtus rėmus kaip pagaminti homeopatinius preparatus. 

Turiu pripažinti, kad vis daugiau žmonių atsigręžia į gamtą ir siekia daugiau sužinoti apie “gydymą” vaistažolėmis, galimybę naudojant vaistinius augalus pakeisti tradicinėje medicinoje naudojamus laboratorijose susintetintus vaistus. Daugeliu atvejų galime sau padėti užkirsti kelią įvairiems negalavimams, ligoms naudodami vaistažoles. Pavyzdžiui, daugelis žino, kad peršalus turime vartoti daug skysčių, gerti šiltų arbatų, tad ir pušų spyglių arbata, ir čiobreliai, ir liepžiedžiai ar aviečių stiebai daugeliui jau pažįstami ir veikia efektyviai. Pasitelkę aromaterapiją galime sau padėti kovoje su depresija, peršalimu, emociniais ir fiziniais negalavimais.

Mano nuomone, alternatyvi ir tradicinė medicina turėtų būti viena kitai padedančios sritys, bet dažnai yra supriešinamos. Negalime nuginčyti, kad kai kurie alternatyvios medicinos metodai lieka bejėgiais prieš tradicinę mediciną, kai reikia skubios ir efektyvios pagalbos gelbstint gyvybes. Gamtoje turime daug vaistažolių, stebuklingų augalų gyduolių, bet deja, ne visomis galime pasinaudoti ištikus ligai, nes daugeliui trūksta žinių, trūksta ir tokių gydymo būdų efektyvumo įrodymų, todėl tikėtina, kad dar ilgą laiką alternatyvūs medicinos metodai liks tradicinės medicinos pašonėje. 

Dažnai žmonės, kurie nėra bandę aromaterapijos, nežino, ką pirkti – natūralius eterinius aliejus, jų mišinius, hidrolatus. Kokių dar aromatinių priemonių yra ir gal galite patarti, kaip jas atsirinkti tinkamiausias?

Prieš perkant bet kokią priemonę reikėtų panagrinėti kam ji gali būti naudojama, ar tiktų Jūsų atveju, ar priemonė kokybiška, nes rinkoje galime rasti ne itin kokybiškų gaminių. Dažnai būna ir tokių atvejų, kad priemonė įvardijama kaip natūrali, o pažvelgus į sudėtį rasime vos kelias medžiagas iš gamtos. Renkantis gaminius labai pasitarnauja programėlės, kuriomis naudojantis galime nagrinėti įvairius ingredientus. Kelis kartus paskaičius apie atskirus ingredientus, vėliau įvairias priemones atsirinkti bus lengviau, nes žinosite ką naudojami ingredientai suteikia ir koks gali būti priemonės poveikis. Renkantis aromaterapinius produktus patarčiau pasikonsultuoti su specialistais, nes naudojant eterinius aliejus turime laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų ir neužsiimti savigyda, jei apie tuos produktus neišmanome. 

Hidrolatus verta naudoti norint atgaivinti odą, ją tonizuoti. Papurkšti odą esant sausam orui ar būnant patalpoje veikiant kondicionieriui gali tapti labai malonia odai procedūra. Vasarą nudegus odą saulėje, sudirgintą po skutimosi odą atgaivinti gali hidrolatai, populiariausias jų – levandų hidrolatas. Hidrolatai taip pat naudojami ir kosmetikos kūrime, daugiausiai – kremų, šampūnų kaukių gamyboje. Jei Jūsų oda išsausėja po plovimo veido prausimo putomis ir vandentiekio vandeniu, pabandykite ją prausti su levandų hidrolato ir gasulo molio košele.

Eteriniai aliejai naudojami:

  • Ant odos (sumaišyti su augaliniais aliejais). Galime nesudėtingai pagaminti masažo mišinį odai į 30 ml augalinio aliejaus (alyvuogių, abrikosų kauliukų, jojobos) įlašinę  6 – 10 lašelių sau patinkančio kvapo bei poveikio eterinių aliejų. 
  • Aromaterapijai. Įvairūs aromaterapijos metodai lengvinti negalavimams, nuo erdvės kvėpinimo emocinių negalavimų šalinimui iki grynų eterinių aliejų naudojimo ant odos.
  • Garintuvuose – tokiu atveju jie turi būti gryni, nemaišyti su augaliniais aliejais. 
  • Kosmetikos produktų kūrime, muilo gamyboje kaip kvapikliai ir aktyvieji ingredientai aromaterapiniuose produktuose. 

Eterinių aliejų nenaudokite ant gleivinių, jautriose kūno vietose. Prieš naudodami eterinius aliejus pasitarkite su specialistu dėl tinkamiausio jų naudojimo būdo. Laikykite eterinius aliejus atokiau nuo gyvūnų ir mažamečių vaikų. Kartu su specialisto pagalba patikrinkite eterinių aliejų suderinamumą su Jūsų vartojamais vaistais.

Kokių kvapų ir kokiomis formomis turite savo namų vaistinėlėje, kam juos naudojate? Kokie kvapai Jūsų mėgstamiausi?

Visada turiu tikrųjų levandų eterinį aliejų, kuris padeda esant nemigai, stresui, nusideginus odą, susižeidus, įgėlus uodui. Arbatmedžių, eukaliptų, pipirmėčių eteriniai aliejai pasitelkiami juntant peršalimo simptomus – garinimui garintuve, kojų vonelėms, masažui. Vaikams naudoju ramunėlių eterinį aliejų, kurį būtinai maišau su augaliniu aliejumi (migdolų, abrikosų kauliukų) – praverčia pučiant pilvuką, dygstant dantukams, esant irzlumui. Bent vienas iš citrusinių vaisių išgautas eterinis aliejus  (mėgiamiausi greipfrutų, mandarinų, citrinų, bergamočių) taip pat būtinas – pakelia nuotaiką, padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą, labai dera su kitais eteriniais aliejais kuriant mišinius. Taip pat, visada turiu ir iš kelionių parsivežtų iš vietinių augalų distiliuotų eterinių aliejų, šiuo metu dažnai pauostau iš Graikijos parsivežto  Ikarijos saloje distiliuotų laukinių levandų (Lavandula stoechas) bei šalavijų (Salvia fruticosa) eterinių aliejų – jų kvapai itin žoliniai, šviežūs, neprimena mūsų pamėgtų tikrųjų levandų (Lavandula angustifolia)  ir šalavijų (Salvia sclarea)  eterinių aliejų.

Dabar drąsiai galiu pasakyti, kad negaliu išskirti tam tikrų kvapų, nes visi jie unikalūs ir turintys savo istoriją, aromaterapijoje vertinami dėl poveikio, nulemto juose dominuojančių medžiagų. Žinoma, labai svarbu, kad žmogui patiktų kvapas, ne tik gražus poveikio aprašymas. Savo kolekcijoje turiu nesuskaičiuojamai daug eterinių aliejų buteliukų, su kiekvienu buteliuku suprantu, kad kvapų lyginti neįmanoma, visi jie turi ką nors savito, net jei ir pirminis įspūdis pasirodo atgrasus, bet kartais tokį eterinį aliejų suderinus su kitu savo mėgiamu eteriniu aliejumi galima sukurti unikalius kvapų derinius. 

Ar yra pavojingų kvapniųjų aliejų, kurie gali pakenkti? Kaip žinoti, kad kvapas netinka, geriau jo nenaudoti?

Visi eteriniai aliejai gali būti pavojingi, jei bus netinkamai naudojami, juos naudosime grynus, tepsime ant gleivinių, jautriose kūno vietose, naudosime ne pagal paskirtį. Nepatartina naudoti tų eterinių aliejų, kurie mums nemalonūs savo kvapu, nes dažniausiai tokia priemonė nebus efektyviai naudojama ir kels nemalonius pojūčius. Pavyzdžiui, ant odos venkite naudoti pipimėčių eterinį aliejų, taip pat, šis eterinis aliejus nerekomenduojamas mažamečiams vaikams. Bergamočių eterinis aliejus vertinamas dėl savo raminančių savybių ir malonaus aromato, dažnai neprofesionalų yra naudojamas vietoje kvepalų, tačiau pasitepus šiuo eteriniu aliejumi odą ir išėjus į saulę kaitrią dieną oda gali parausti, niežėti, iškilti skausmingos pūslelės, nes savo sudėtyje jis turi komponentų, kurie jautrina odą būnant saulėje. Nenaudokite cinamonų, gvazdikėlių eterinių aliejų ant odos, nes gali dirginti odą, sukelti itin nemalonių pojūčių, deginimo jausmą. Nėštumo, žindymo metu, naujagimiams, mažamečiams vaikams, senyvo amžiaus asmenims eterinius aliejus reiktų pasirinkti itin atsakingai, nenaudoti eterinių aliejų gyvūnams. 

Ar yra kvapų, kurie galėtų padėti apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų? Ar per pandemiją susidomėjimas aromaterapija padidėjo?

Pandemijos metu padidėjo susidomėjimas aromaterapija ir eterinių aliejų naudojimu, vis daugiau žmonių renkasi ir nuotolinius mokymus, domisi kosmetikos kūrimu, augalų distiliavimu. Šiuo metu daugiausiai užklausų gaunu apie eterinių aliejų veiksmingumą ir prašymus rekomenduoti nuo virusų saugančius eterinius aliejus.

Verta paminėti, kad uodžiant eterinius aliejus į mūsų organizmą patenka ne maža dalis eterinius aliejus sudarančių komponentų, o štai tepant ant odos priemonę su eteriniais aliejais – į kraujotaką patekti gali ženkliai mažesnė dalis, tad eterinių aliejų uodimas iš inhaliacinio pieštuko, užlašinus ant servetėlės ar garinimas gali būti tikrai efektyvus. Eteriniai aliejai pasižymi antiseptiniu (kedro, bergamočių, eglių, arbatmedžių, čiobrelių, palmarozų ir kitų), antibakteriniu (juodųjų pipirų, mairūnų, bergamočių, šalavijų, gvazdikėlių, levandų, eukaliptų, čiobrelių, arbatmedžių ir kitų) antivirusiniu (gvazdikėlių, eukaliptų, kiparisų, frankincenso,  kadagio uogų, citrinžolių, melisų, ravintsarų, rožmedžių, arbatmedžių, čiobrelių ir kitų) poveikiu dėl specifinėms bakterijoms ar virusams tirto atsparumo arba juos sudarančių komponentų, bet nei vienas eterinis aliejus nėra atsparus arba nėra tirtas dėl visų egzistuojančių bakterijų ar virusų, t.y., ne nuo visų virusų ir bakterijų apsaugo.

Gal galiu prašyti Jūsų keleto receptukų skirtingiems metų laikams. Kokių kvapų geriau nenaudoti, jei patalpoje yra mažų vaikų?

Artėjant žiemos šalčiams daugelis žmonių yra linkę peršalti ar susirgti gripu, todėl apsisaugojimui tiks eterinių aliejų mišinys nuo peršalimo. Peršalus jaučiamės blogai, ne tik karščiuojame, sloguojame, jaučiame raumenų skausmus, bet ir jaučiame nuovargį, sumažėjusį darbingumą ir slogią nuotaiką. Vieni efektyvių būdų apsisaugoti nuo peršalimo – eterinių aliejų garinimas garintuvuose, šilta vonia su eteriniais aliejais bei masažo mišiniai. 

Eterinių aliejų mišinys peršalimo prevencijai:

20 lašų eukaliptų eterinio aliejaus (spindulinių);

20 lašų ravintsarų eterinio aliejaus;

20 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus (pražangialapių mirtenių).

Eterinių aliejų kiekis nurodytas ilgo naudojimo mišiniui (~ 2 ml), kurį galite pasigaminti į 5 ml buteliuką. Jei gaminsite vienkartinį mišinį, priklausomai nuo turimo garintuvo dydžio naudokite atitinkamai lašų eterinių aliejų, pvz., mano garintuvui reikia 6 lašų eterinių aliejų, todėl naudoju tik po 2 lašus kiekvieno eterinio aliejaus. Inhaliacijoms naudokite po 1 lašą kiekvieno eterinio aliejaus.

Masažo mišinys nuo raumenų skausmo peršalimo metu:

5 lašai rozmarinų eterinio aliejaus (Rosmarinus officinalis) geriausia verbenono chemotipo

5 lašai eukaliptų eterinio aliejaus (Eucalyptus radiata)

5 lašai balzaminių kėnių eterinio aliejaus (Abies balsamea)

30 ml simondsijų (jojobos) ar kito augalinio aliejaus

30 ml rudo stiklo buteliukas su kamšteliu

Sumaišykite visus ingredientus rudo stiklo buteliuke, būtinai užrašykite etiketę. Puikus mišinys tiems, kuriuos peršalus kamuoja raumenų skaumai. Naudokite bent kelis kartus dienoje, geriausiai susigeria į drėgną odą. Beje, šio mišinio galima užlašinti ant druskos ir įberti į šilto vandens vonelę bei pasimėgauti kojų vonele.

Pavasarį pasitikime švara ir gaiva dvelkiančiuose namuose – pasigaminkite natūralią priemonę vonios kambario valymui:

Naminis vonios kambario valiklis gali būti naudojamas: kaip vonios ar dušo pagrindo bei praustuvų paviršių valymo priemonė – vos kelis šaukštelius priemonės įmetę į unitazą ar vonios kambario šiukšlių dėžę džiaugsitės švaros bei eterinių aliejų skleidžiamų kvapų bei gaivos pojūčiu.

Naminis vonios kambario valiklis:

• 1 puodelis sodos;

• 1/4 puodelio citrinos rūgšties;

• 5 lašų levandų eterinio aliejaus;

• 5 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus;

• 5 lašų bergamočių eterinio aliejaus.

Sumaišykite visus ingredientus ir naudokite vonios kambario valymui. Naudokite pirštines. Nuplaukite valiklio likučius, nepilkite grynų, neskiestų eterinių aliejų ant vonios kambario paviršių, laikykitės saugumo ir naudokite naminį valiklį saikingai. Eterinius aliejus dozuokite pagal turimus aliejus namuose. Galite derinti ir greipfrutų, citrinų, eukaliptų, rozmarino, pipirmėčių eterinius aliejus.

Vasaros metu vienas pavojingiausių ir skausmingiausių būna nudegimas saulėje. Nudegus saulėje, nepatartina naudoti aliejų ar kremų, geriau vėsinkite odą alavijų geliu ar pasigaminkite odos purškalą su levandų hidrolatu:

Natūrali priemonė po nudegimų saulėje, 50 ml:

 2 valgomieji šaukštai arba 28 ml levandų hidrolato;

2 valgomieji šaukštai arba 20 ml alavijo gelio;

0.5 arb. šaukšt. arba 2 ml pantenolio.

Sumaišome visus ingredientus, suplakame ir supylę į buteliuką su purkštuvėliu jau galime naudoti. Pagaminsite 50 ml priemonės nuo nudegimų saulėje. Kiekvieną kartą purkšdami suplakite buteliuką. Jei norite gaminti didesnį kiekį priemonės ir naudoti ilgiau nei savaitę – naudokite ir konservantą. 

Rudenį puola ne tik virusai ir peršalimas, bet ir slogi nuotaika tampa dažnu palydovu. Trumpėjant šviesiajam paros metui skirkite laiko sau, pasimėgaukite atpalaiduojančia eterinių aliejų vonia. O jei vonios neturite, mišiniai puikiai tiks rankų/ pėdų vonelėms.

Eterinių aliejų mišinys besiskundžiantiems nemiga, nervingumu:

1 lašas nerolio eterinio aliejaus;

• 5 lašai bergamočių eterinio aliejaus;

• 5 lašai ramunėlių eterinio aliejaus.

2 – 3 lašelius šio mišinio išmaišykite valgomajame šaukšte nerafinuoto augalinio aliejaus, į mišinį įberkite druskos, dar kartą išmaišykite ir berkite mišinį su druska į šilto vandens pripildytą vonią ar vonelę kojoms/ rankoms. Mėgaukitės vandens procedūra apie 10 minučių.

Jei patalpoje yra mažamečių vaikų, gyvūnų, jautrios uoslės asmenų nenaudokite stiprių aromatų prieskoninių eterinių aliejų (kaip pvz., gvazdikėlių, cinamono, rozmarinų, pipirmėčių eterinių aliejų) – jų kvapai gali erzinti ir kai kurie nėra rekomenduojami vaikams. Naudojamų eterinių aliejų kvapas turi būti vos juntamas, neerzinti uoslės, ant odos naudojami tik gerai išnagrinėti, kokybiški eteriniai aliejai, o koncentracija naudojant ant odos neviršyti 1 proc.

Pavyzdžiui, pavasarį daugeliui pasireiškę susilpnėjęs imunitetas. Kokie kvapai/mišiniai galėtų padėti jį sustiprinti? Kaip geriau juos naudoti?

Nuotaiką puikiai veikia ir imuninę sistemą dėl juose aptinkamo gana didelio kiekio komponento monoterpeno d– limoneno padeda palaikyti citrusinių vaisių eteriniai aliejai, esant kvėpavimo takų negalavimams pasitelkiami eukaliptų, rozmarinų, varpinių levandų eteriniai aliejai, kuriuose aptiksime komponentą oksidą 1,8 – cineolą, o atpalaiduojančiomis savybėmis pasižyminčiame levandų eteriniame aliejuje gausu monoterpenolio linalolio ir esterio linalilo acetato, kurių viena iš funkcijų yra sedatyvinė. 

Turime palaikyti ir emocinį imunitetą, tad minčių ramybei pasitelkime levandų, bergamočių, kvapiųjų kanangų, rožių eterinius aliejus. Juos galime garinti, paskleisti naudojant vandens purkštukus, naudoti vonios procedūroms. Naudokime ir mums pažįstamų augalų eterinius aliejus – pušų, kadagių, eglių eteriniai aliejai puikūs pagalbininkai pajutus peršalimo simptomus. Dažniau išeikime pasivaikščioti į mišką, parkus kur daugiau medžių, ypač spygliuočių. Būdami gamtoje galime ir spyglių ar jų ūglių paragauti, suvalgyti vieną kitą kadagio uogą, pasiruošti arbatos su šiomis žaliavomis. Juk jose ir kaupiami tie eteriniai aliejai, kuriuos jau naudojame lašelių pavidalu, tik žymiai mažesni ir saugūs jų kiekiai. 

Vasarą visus mus kankina mašalai, uodai, musės ir kiti sparnuoti parazitai . Gal turite receptą, kaip juos atbaidyti? Ką rekomenduotumėte?

Dažniausiai įvairaus pobūdžio literatūroje kaip repelentai nuo vabzdžių minimi: citrinžolių, eukaliptų, pelargonijų, tikrųjų levandų, pipirmėčių, bazilikų, čiobrelių, citrinų, pačiulių, gvazdikėlių, rozmarinų, pušų eteriniai aliejai. Šiuos aliejus galima maišyti su sojų aliejumi, vanilės ekstraktu, nimbamedžio aliejumi.

Priemonė nuo uodų (50 ml):
Distiliuotas vanduo arba hidrolatas ( mėtų, liepžiedžių, levandų) 50 ml;
Šlakelis Polisorbato arba Solubolio eterinių aliejų tirpinimui

10 lašų citrinžolių (Cymbopogon spp.) eterinio aliejaus;
5 lašų  pipirmėčių (Mentha piperita)eterinio aliejaus;
10 lašų levandų (Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus;
10 lašų rozmarinų (Rosmarinus officinalis) eterinio aliejaus.


Sumaišykite visus ingredientus, prieš kiekvieną papurškimą supurtykite buteliuką ir purkškite esant poreikiui. Galite eksperimentuoti ir sukurti savo formulę, naudodami kitas proporcijas ir eterinius aliejus. Visada atlikite odos lopo testą tam, kad įsitikintumėte, kad visi ingredientai jums tinkami. Natūralios priemonės veikia trumpesnį laiką, pvz., ši priemonė Jus saugos vos 15 – 30 min., tad naudokite jį vos pamatysite prie Jūsų artėjančių uodų būrį.

Įkandus ar įgėlus vabzdžiui gali pagelbėti šaltas kompresas (pvz., ledukai, šaltas vanduo). Šaltis sumažins niežėjimą ir skausmą. Jei po vabzdžių įkandimo ar įgėlimo pasireiškia alerginiai požymiai (tinimas, dusulys, galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai ir kt.), nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Niežėjimą puikiai sumažins ant įsisiurbimo vietos papurkštas mėtų hidrolatas, kuris mažina niežėjimą ir paraudimus. Taip pat, galite naudoti lašelį levandų ( Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus odai nuraminti, dar efektyviau pasigaminti levandų aliejaus mišinį: 30 ml jojobos aliejaus + 12 lašų levandų eterinio aliejaus. Šį aliejų laikykite tamsaus stiklo buteliuke, jį panaudoti galite ir išsausėjusiai kūno odai prižiūrėti, ir įkandimų niežuliui sumažinti.

Ruduo man visada asocijuojasi su blogu oru, peršalimo ligomis. Kokius kvapus  siūlytumėte naudoti, kad ir sušlapus kojas, nebūtinai atgultumėm į lovą?

Rudeniui siūlau išbandyti šiuos receptus:

Masažo mišinys nuo raumenų skausmo peršalimo metu: 

5 lašai rozmarinų eterinio aliejaus (Rosmarinus officinalis) geriausia verbenono chemotipo

5 lašai eukaliptų eterinio aliejaus (Eucalyptus radiata)

5 lašai balzaminių kėnių eterinio aliejaus (Abies balsamea)

30 ml simondsijų (jojobos) ar kito augalinio aliejaus 

30 ml rudo stiklo buteliukas su kamšteliu

Sumaišykite visus ingredientus rudo stiklo buteliuke, būtinai užrašykite etiketę. Puikus mišinys tiems, kuriuos peršalus kamuoja raumenų skausmai. Naudokite bent kelis kartus dienoje, geriausiai susigeria į drėgną odą. Beje, šio mišinio galima užlašinti ant druskos ir įberti į šilto vandens vonelę bei pasimėgauti kojų vonele.

Antivirusinis mišinys siaučiant peršalimui ir gripui:

5 lašai varpinių levandų eterinio aliejaus (Lavandula latifolia)

3 lašai arbatmedžių (pražangialapių mirtenių) eterinio aliejaus (Melaleuca alternifolia)

3 lašai citrinų eterinio aliejaus (Citrus limon)

3 lašai citrinžolių eterinio aliejaus (Cymbopogon citratus)

Šis eterinių aliejų mišinys yra ypatingai universalus:

  1.  Jį mėgstu naudoti inhaliatoriaus tūbelėje (labai gaivus aromatas, padedantis esant užsikimšusiai nosiai ir norint apsisaugoti kvėpavimo takus siaučiant virusinėms infekcijoms). Į inhaliatoriaus tūbelę lašinu per pus mažiau lašų.
  2. Sumaišykite šiuos eterinius aliejus 30 ml simondsijų ar migdolų aliejaus arba 30 ml bekvapio kremo ar sviesto ir turėsite puikią priemonę gerklės, krūtinės ar pėdų srities masažui (masažuokite šias sritis bent 2 – 3 k. per dieną)
  3. Naudokite šį mišinį eterinių aliejų garintuve – aromatas itin švelnus, malonus ir dar išvalo orą nuo virusų – juk to ir siekiame! Garintuve pakaks naudoti pusę lašų šio mišinio.

Vonios druska “Šalin peršalimą”:

7 lašų eukaliptų eterinio aliejaus (Eucalyptus radiata)

6 lašų kiparisų eterinio aliejaus (Cupressus sempervirens)

5 lašų kadagio uogų eterinio aliejaus (Juniperus communis)

200 g druskos (aš naudoju Epsom druską arba Himalajų druską, bet galite naudoti kokią tik turite namuose)

1 arbatinis šaukštelis medetkų fitolio (galite naudoti ir kitą turimą aliejų arba jo nenaudoti visai. Aliejų naudoju tam, kad išlipus iš vonios oda būtų tarsi šilkas).

Sumaišykite visus ingredientus ir 2 – 3 valgomuosius šaukštus druskos suberkite į šiltą vonią, pasimėgaukite bent 10 minučių. Šis mišinys gelbsti ir tada, kai skauda raumenis, kūnas jaučiasi tarsi “apsunkęs”, ir esant gerklės skausmui bei slogai pakvėpuoju šiltais garais ir tampa lengviau kvėpuoti. „

Kviečiu prisijungti prie mokymų internetu : https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X