Skip to main content

Prieš kelis metus pradėjau savo asmeninį projektą – kvepalų gamyba iš Lietuvoje augančių augalų. Per tuos metus pagaminau daugiau nei 100 skirtingų augalų ekstraktų, tinkamų kvapo suteikimui. Augalus merkiau į aliejų, alkoholį, gliceriną, distiliavau. Tai leido dar geriau pažinti augalus ir jų savybes. Kai kurie eksperimentai nepavyko, o kai kurie nustebino, nes galutiniame rezultate suteikė tokius pat kvapus kaip brangiausios pasaulio medžiagos. Kol kas šių eksperimentų rezultatus pasilieku sau, bet didele dalimi informacijos dalinuosi kvepalų gamybos užsiėmimuose.

Augalų distiliavimas

Pirmiausiai, kalbant apie kvapus ir jų išgavimą, žinoma, visi pagalvojame apie eterinių aliejų gamybą su alembiku – distiliavimo aparatu. Varinis, nuostabaus grožio indas, kuriame patalpinami kvapnūs gėlių žiedai (liepžiedžiai, rožės, erškėtrožės, ramunėlės, jazminai), augalų šaknys (ajerai), mediena, žoliniai augalai. Išties, dar mokydamasi mokykloje su savo geriausia drauge, su kuria kartu ir stojome studijuoti chemijos mokslų, buvome sugalvojusios distiliuoti ir tinktūruoti augalų lapus ir žiedus ir taip gaminti kvepalus. Išbandėme, bet tai atlikome netinkamai ir rezultatais nebuvome patenkintos. Baigusi mokyklą pradėjau domėtis aromaterapija ir kosmetikos gamyba namuose, pati gaminau eterinių aliejų kvepalus (bent jau taip tuos mišinius tada gaminau). Dar po kelerių metų – įsigijau alembiką ir atvėriau kelius į nesibaigiančius eksperimentus. Daugelis mano, kad eterinių aliejų iš Lietuvoje augančių augalų išgauti neįmanoma. Turiu paprieštarauti – įmanoma, tik tam reikia šiek tiek žinių, tinkamos talpos alembiko, tinkamai surinktų augalų ir prižiūrimo distiliavimo proceso. Jei Jūsų alembikas 3 l – net ir iš aromatingiausio augalo, kuris pasižymi gan dideliu kiekiu eterinių aliejų didelio jų kiekio neišgausite. Didėjant alembiko talpai, didėja ir galimybės. O Lietuvoje turime daug aromatingų augalų, vieni savo kvapus atskleidžia net arbatoje, o kitų ekstraktus prireikia brandinti iki pusės metų ar daugiau, kad bent jau kvapo užuominos atsirastų. Jei Jus domina augalų distiliavimas alembiku ir eterinių aliejų bei hidrolatų gamyba, siūlau savo įrašytus mokymus: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/hidrolatu-distiliavimo-mokymai/

Erškėtrožių distiliavimas kvapniam hidrolatui. Hidrolatas būdingą erškėtrožių aromatą įgauna maždaug per pusmetį

ABSOLIUTAI

Absoliutai yra naudojamos parfumerijoje medžiagos, jie gaminami ektrahuojant tirpikliu, dažniausiai iš gležnų gėlių žiedų. Rinkoje galite įsigyti grynų absoliutų, kurie dažnai yra kietos arba tąsios, klampios konsistencijos medžiagos, bet dažniausiai tai, ką perkame specializuotose parduotuvėse būna jau skiesti absoliutai, 5, 10 ar 40 procentų. Atkreipkite dėmesį, ar absoliutas tirpintas aliejuje, ar alkoholyje ir kokiu kiekiu, dažnai tai būna nurodoma gamintojo etiketėje. O jei jau turite gryną, kietą absoliutą, Jums reikės paruošti tirpalą, tinkamą kvepalų gamybai. Prieš gamindami absoliuto tirpalą, pasidomėkite ar jis tirpus aliejuje, ar alkoholyje ir kokiu santykiu šias medžiagas geriausiai naudoti. Rinkoje galite įsigyti rožių, jazminaičių, labdano, frangipani, vanilės ir kitų absoliutų, kurie praturtina komponuojamų parfumerinių produktų aromatus ir suteikia savitą charakterį.

Liepų žiedai naudojami absoliutui išgauti

VAŠKAI, CO2 ekstraktai

Bičių vašką žinome visi, o štai gėlių vaškai gali būti ir negirdėti. Rožių vaškas, jazminaičių ar mimozų vaškas, nuostabiai kvepiantys, įkvepiantys kurti kvapnias kompozicijas ir praturtinantys aromatą intensyvia nata. Gėlių vaškus naudojame tepamų (sausų) kvepalų gamybai. Dažnai gėlių vaškai išgaunami tirpikliu iš konkreto, kai absoliutas ir gėlių/augalų/vaisių vaškai atskiriami. Kai kur tai vadinama absoliutų šalutiniu gamybos produktu, bet užuodus šiuos vaškus ir panaudojus tinkamą jų kiekį, abejingų nepalieka. Argi mes negalime pasigaminti gėlių ar vaisių vaško, derinant kvapniausias gėles su karštu bičių vašku? O Jūs tik pabandykite. Šį būdą išbandysime pavasarinių Botaninės parfumerijos mokymų metu. Dėl mokymų galite siųsti užklausą dėl dalyvavimo el.paštu [email protected]

CO2 ekstraktai išgaunami superkritinės anglies dvideginio ekstrakcijos metu, kai anglies dvideginis virsta vadinamuoju superkritiniu skysčiu ir veikia kaip tirpiklis. Tokie ekstraktai labai artimi tikrajam augalinės žaliavos kvapui, skirtingai nuo absoliutų ar kitų ekstraktų (dažnai tikimės, kad iš augalo išgautas ekstraktas turės būdingą tam augalui kvapą, bet realybėje būna kitaip – kvapas kinta, nes šiaip ar taip kiekvienu ekstraktų išgavimo metodu mes išgauname naują produktą). CO2 ekstraktai tikrai puiki žaliava ir aromaterapijai, ir parfumerijai.

PARFUMERINĖS TINKTŪROS

Vaistinių ištraukų turbūt yra gaminę daugelis augalų pasaulio gerbėjų, o ar esate gaminę parfumerinę tinktūrą, kai vietoje augalų savybių mums tereikia KVAPO? Šioms tinktūroms kvapniausi gėlių žiedai dedami į stiklinę tarą be žaliosios dalies (ji sumažina kvapo išgavimo tikimybę ir suteikia žalio atolo, karčios žolės kvapo, neleisdama tikrajam gėlių žiedų svaiguliui persismelkti į tirpiklį). Gėlių žiedai užpilami spiritu arba stipriu alkoholiniu gėrimu ir laikomi papurtant stiklinę tarą nuo kelių minučių iki kelių dienų (priklausomai nuo augalo), vėliau skystis panaudojamas naujam žiedų sluoksniui užpilti ir tai kartojama iki norimo rezultato. Prireiks tikrai daugelio tokių mirkymų, kad išgauti gėlių aromatą, užgožiant alkoholio tvaiką, bet bandymai verti sugaišto laiko, nes kartais net nesitiki kokius stebuklus mes patys galime pagaminti, tereikia tik visiems brangaus laiko, brangesnio už pinigus. Tikrai labai smagus užsiėmimas, leidžiantis dar labiau pažinti augalų pasaulį. Žinoma, viską galima įsigyti, sakysite. Galima. Bet turbūt nesuklysiu pasakydama, kad į mano įrašus Jūs užklydote ne jau pagamintų produktų ieškoti, o vedami smalsumo ir noro pažinti augalų pasaulį ir pasinaudoti gamtos turtais.

Hiacintai netinkami ilgam tinktūravimui. Mirkykite juos iki keliolikos minučių, pakeisdami žiedus ne mažiau nei 10 – 20 kartų.
Mano dukra gamina jai patikusių žiedų tinktūrą savo lėlių kvepalams

KVEPALŲ GAMYBA

Tinkamai parinktos natos, baigiamoji kvapo mintis ir Jūsų pagaminti kvepalai gali tapti tikru šedevru. Eksperimentuokite, pabandykite patys pagaminti tinktūrą ar išdistiliuoti eterinį aliejų – tokie eksperimentai leis dar geriau įsigilinti į kvapo kūrimo subtilumus, net eidami pamiške jausite, kurios žolelės ar augalai būtų tinkami kvapo išgavimui, o su kuriais net neverta prasidėti. Labiau pažinsite gamtą ir tobulėsite kaip kūrėjai. Su šia gražia nata kviečiu sudalyvauti KVEPALŲ GAMYBOS DIRBTUVĖSE nuotoliniu būdu (ONLINE) arba susisiekti su manimi dėl asmeninių dirbtuvių laiko: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/kvepalu-gamybos-dirbtuves/

Su manimi susisiekti galite ir el.paštu [email protected]

Naudokitės gamtos turtais, nesibaiminkite kurti kartu su gamta

Aistra Kazlauskienė

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X