Straipsnį parengė Aistra Kazlauskienė – aromaterapijos ir natūralios kosmetikos gamybos specialistė
Natūralių priemonių naudojimas kūno ir veido odai mums jau tampa įprastu reiškiniu, bet labai mažai kalbama apie burnos priežiūros galimybes, naudojant natūralias priemones. Parduotuvių lentynose ieškantiems natūralios sudėties priemonių iškyla daug klausimų apie sudėtinius gaminių ingredientus, nes tam, kad suprastum sudėtį, reikia naudoti specialias programėles telefone (pavyzdžiui, „Clean Beauty”, „Ingred”) arba turime išmanyti ingredientų pavadinimus bei veikimą. Jei kada nors kilo klausimai: ar galime pasigaminti dantų pastą namuose, ką galime pasitelkti burnos skalavimui, kokios priemonės gali būti veiksmingos kovoje su burnos gleivinės žaizdomis, kviečiu skaityti šį straipsnį toliau.
Aliejai burnos ir dantų priežiūrai
Aliejai itin vertinami kosmetikos gamyboje, išoriniam naudojimui ant odos, bet ar žinote, kad juos galima pasitelkti ir burnos priežiūrai? Ar esate girdėję apie burnos skalavimą aliejumi?
Burnos ertmės skalavimas aliejumi – sena ajurvedos praktika, kai aliejumi skalaujama burna nieko nevalgius ir negėrus. Geros kokybės, nerafinuotas kokosų, sezamų ar alyvuogių aliejus naudojami burnos skalavimui, siekiant apsaugoti pažeistas dantenas ar gydant pažeistą burnos gleivinę. Valgomasis šaukštas aliejaus skalaujamas burnoje bent kelias minutes, išspjaunama ir praskalaujama šiltu vandeniu. Po skalavimo galite valyti dantis kaip įprasta. Jei burnos gleivinė pažeista, galime įvairius aliejus naudoti pažeistoms vietoms:
- Jautriai burnos gleivinei itin tinkamas šaltalankių aliejus, pasižymintis antioksidacinėmis savybėmis, padedantis gijimo procesuose. Juo gali būti tepama, skalaujama pažeista burnos gleivinė. Neišsigąskite ryškios šio aliejaus spalvos.
- Nerafinuotas kokosų aliejus pasižymi antibakteriniu, priešgrybeliniu poveikiu. Naudojamas ir dantų pastų gamyboje.
- Alyvuogių aliejus padės esant sausai burnos gleivinei, sausumui aplink lūpas.
- Vieno tyrimo metu sezamo aliejumi 10 dienų kasdien po 20 min. skalavusių burną gingivitu sergančių pacientų rezultatai buvo geresni nei kontrolinės grupės tyrimo dalyvių.
Eteriniai aliejai burnos priežiūrai
Eteriniai aliejai yra pagrindinis aromaterapinių produktų veiklusis komponentas, bet dažnai naudojami ir parduotuvių lentynose esančių priemonių sudėtyje, ne išimtis ir burnos bei dantų priežiūrai skirtos priemonės. Dažnam, norinčiam pasitelkti aromaterapiją ir burnos gleivinės priežiūrai, kyla klausimų ar saugu naudoti eterinius aliejus ir kokius pasirinkti. Čia kyla daug prieštaravimų, nes naudingųjų savybių turintys eteriniai aliejai dažnu atveju gali būti naudojami itin nedideliais kiekiais, o gleivinėms ir vidiniam vartojimui nerekomenduojami. Visgi, ir aromaterapinėje literatūroje, ir moksliniuose straipsniuose rasime informacijos apie labiausiai burnos priežiūrai naudojamus eterinius aliejus:
- Turbūt visi žinome apie gvazdikėlių eterinio aliejaus naudą burnos ir dantų priežiūrai, ne kartą teko matyti gvazdikėlių eterinio aliejjaus buteliuką ir odontologo kabinete. Gvazdikėlių eterinis aliejus pasižymi dideliu kiekiu eugenolio – komponento, kuris pasižymi antiinfekciniu, nuskausminančiu poveikiu. Ne veltui, daugelyje liaudies receptų galime rasti patarimus kaip ant skaudamo danties uždėjus vatos tamponėlį su gvazdikėlių eterinio aliejaus keliais lašais ir sukandus tarp dantų, skausmo lyg nebūta. Kai kuriuose patarimuose, naudojamas ne grynas gvazdikėlių eterinis aliejus, o skiestas su augaliniu aliejumi arba paprasčiausiai pašildytas ir paskaldytas prieskonis, įvyniotas į marlę. Gvazdikėlių eterinis aliejus gali itin stipriai sudirginti gleivinę, todėl liaudies patarimus naudokite atsakingai ir tik patarus specialistui.
- Pipirmėčių eterinis aliejus yra vienas tų, kurie naudojami ir dantų pastų, burnos skalavimo skysčių sudėtyje. Pagrindiniai pipirmėčių eterinio aliejaus komponentai – mentolas, mentonas – pasižymi šaldančiu, antibakteriniu poveikiu. Padeda sumažinti skausmus. Visgi, gleivinės priežiūrai naudokite itin nedidelius kiekius ir tik priemonių sudėtyje (dantų pastos, burnos skalavimo skysčio). Naudojamas vienas gali sukelti skausmą, pažeisti gleivinę.
- Pražangialapių mirtenių eterinis aliejus, plačiau žinomas kaip arbatmedis pasižymi priešgrybelinėmis, antibakterinėmis savybėmis ir dažnai pasitelkiamas esant žaizdelėms, stomatitui, pūliniams, gingivitui.
- Miros eterinis aliejus – sutraukiančio poveikio, padedantis sumažinti uždegimus, skausmą, itin tinkamas esant pūliavimui.
- Priešuždegiminėmis savybėmis pasižymintys italinių šlamučių eterinis aliejus, didramunių eterinis aliejus tinkami esant opoms, žaizdelėms.
- Šalavijų, citrinų, cinamono, laimų, bergamotės, citrinų, eukaliptų ir kiti eteriniai aliejai naudojami dantų priežiūros priemonių gamyboje. Visgi, prieš naudojant eterinius aliejus, turime įvertinti jų savybes, visos priemonės su eteriniais aliejais neturi deginti, kelti nemalonių pojūčių, todėl net specialistai naudoja ir itin nedidelius jų kiekius, siekiant maksimalios naudos burnos priežiūroje, tad pasitarkite su specialistu, neužsiimkite savigyda perskaitę rekomendacinius patarimus.
Priemonės, mažinančios dantų jautrumą
Dantenų kraujavimas, jautrumas, nemalonūs pojūčiai kramtant ar susilietus su šaltu ar karštu paviršiumi gali apkartinti gyvenimą, tačiau net nesusimąstome, kad dažnu atveju galime pabandyti pagerinti savijautą naudojant natūralias priemones. Žinoma, profesionaliai burnos higienai ir kruopščiam dantų valymui bei gerai burnos ertmės priežiūrai turime skirti daugiausiai laiko, bet varginančių nemalonių pojūčių galime pabandyti atsikratyti naudojant papildomas priemones iš gamtos.
Didingas ir nuo seno garbinamas medis – ąžuolas (lot. Quercus robur) mus apdovanoja ne tik gilėmis, iš kurių galime ruošti kavą, bet ir vertingomis savybėmis pasižyminčiais lapais bei žieve. Ąžuolo lapai ir žievė pasižymi priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis, iš jų ruošiamas nuoviras naudojamas išoriškai net praguloms, nudegimams, negyjančioms žaizdoms skalauti, pasitelkiamas ir nemalonaus burnos kvapo šalinimui bei dantenų stiprinimui.
Senoliai dar ir dabar gali patarti pagaminti nuovirus burnos skalavimui arba sudžiovinti ąžuolo žievę, asiūklius ar ajerus, iš jų susimalti miltelius ir naudoti kompresams arba valyti dantis bei dantenas tam, kad jas sustiprinti, išvengti periodontozės, dantenų kraujavimui stabdyti.
Norintiems prisiliesti prie egzotikos, frankincenso derva (lot. Boswellia spp.) gali tapti tikru atradimu. Frankincenso derva kramtoma norint išvengti dantenų ligų, sustiprinti dantenas, išvengti nemalonaus burnos kvapo. Dėl antibakterinių ir priešrybelinių savybių gali apsaugoti nuo infekcijų. Ši derva dar naudojama kaip kramtoma guma, malama į miltelius ir naudojama įvairiose priemonėse, saldumynams ruošti, iš jos pagaminti ekstraktai ir eterinis aliejus naudojami kremų ir tepalų gamybai, dervą naudoti galime ir smilkymui. Ne veltui dervos pasižymi savybėmis, apsaugančiomis pažeistą medį nuo užpuolikų, pagreitina žievės gijimą, šiomis savybėmis pasinaudoja ir žmonija. Dar viena dantenų problemoms spręsti pasitelkiama derva, naudojama burnos ertmės priežiūrai, turint žaizdų burnos gleivinėje, kuri gali būti kramtoma arba naudojama užpiltinių gamybai – mastika, gaunama iš mastikinės pistacijos medžio ( lot. Pistacia lentiscus). Mastikos sakai naudojami net ir dantų pastų gamyboje.
Dervos gali būti gaunamos iš frankincenso, miros, kėnių, pušų, eglių, mastikinės pistacijos medžių. Prieš įsigydami frankincenso ar mastikinės pistacijos dervas įsitikinkite, kad jos tinkamos vidiniam vartojimui, kramtymui.
Dantų pasta, gaminta namuose
Kosmetikos gamybos entuziastai išbando įvairių priemonių gamybą namuose, dantų pastos gamyba yra ne išimtis. Pateiksiu kelis receptus, kuriuos galite išbandyti namuose, prisiminkite, kad gaminant kosmetiką namuose turite laikytis švaros, indeliai, kuriuose gaminsite ir laikysite pagamintą priemonę turi būti sterilūs, švariai išplauti. Gamindami didesnius kiekius priemonės, visada įvertinkite galimą mikrobinį užterštumą ir galiojimo laiką, jei priemonėms nenaudojami konservantai, gaminkite tik kelioms dienoms. Priemonių naminės dantų pastos gamybai rasite bet kuriame prekybos centre ar natūralios kosmetikos žaliavomis prekiaujančioje parduotuvėje.
Dantų pasta vos iš kelių ingredientų:
1 valgomasis šaukštas nerafinuoto kokosų aliejaus
2 valgomieji šaukštai sodos
1 arbatinis šaukštelis šviežiai maltų prieskonių (tai gali būti lauro lapai, cinamonas, gvazdikėliai, kardamonas, pankolis, maltas frankincensas, malta miros derva, mastikos milteliai, maltos ramunėlės, ajero šaknies milteliai) arba keli lašai pipirmėčių arba arbatmedžių eterinio aliejaus
Sumaišykite visus ingredientus ir valykite dantis kaip įprasta. Kadangi ši dantų pasta nebus saldi kaip įprasta naudojantiems pirktines, galite įmaišyti ir stevijos (pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gali padėti mažinti apnašų formavimąsi) ar ksilitolio (ksilitolis pasižymi antibakterinėmis savybėmis, padeda apsaugoti dantis, atstatyti burnos mikroflorą, teigiama, kad ši medžiaga geba suardyti bakterijų kolonijas ant dantų paviršiaus ir sumažinti apnašų susidarymą). Naminė dantų pasta neputoja, o kadangi sudėtyje yra kokosų aliejaus, kriauklė gali pasidengti plonu riebalo sluoksniu, tad ją reikės dažniau plauti. Gamindami dantų pastą nepadauginkite ir eterinių aliejų, jų pakanka vos kelių lašų gaiviam kvapui suteikti. Dantų valymui pakanka nedidelio žirnelio šios dantų pastos. Patariama naudoti su minkštų šerelių šepetėliu.
Dantų pasta su moliu:
2 valgomieji šaukštai molio (baltasis arba žaliasis molis)
1 valgomasis šaukštas nerafinuoto kokosų aliejaus
1 arbatinis šaukštelis šviežiai maltų prieskonių (tai gali būti lauro lapai, cinamonas, gvazdikėliai, kardamonas, pankolis, maltas frankincensas, malta miros derva, mastikos milteliai, maltos ramunėlės, ajero šaknies milteliai) arba keli lašai pipirmėčių arba arbatmedžių eterinio aliejaus
1 valgomasis šaukštas vandens arba hidrolato (tiks ramunėlių, pipirmėčių, ąžuolo žievės, mastikos hidrolatai)
Visus ingredientus tereikia išmaišyti ir dantų pasta bus pagaminta. Tam, kad lengviau išmaišytumėte ingredientus, patariu kokosų aliejų ištirpinti, kad jis taptų skystas. Kadangi ši dantų pasta nebus saldi kaip įprasta naudojantiems pirktines, galite įmaišyti ir stevijos (pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gali padėti mažinti apnašų formavimąsi) ar ksilitolio (ksilitolis pasižymi antibakterinėmis savybėmis, padeda apsaugoti dantis, atstatyti burnos mikroflorą, teigiama, kad ši medžiaga geba suardyti bakterijų kolonijas ant dantų paviršiaus ir sumažinti apnašų susidarymą). Naminė dantų pasta neputoja, o kadangi sudėtyje yra kokosų aliejaus, kriauklė gali pasidengti plonu riebalo sluoksniu, tad ją reikės dažniau plauti. Gamindami dantų pastą nepadauginkite ir eterinių aliejų, jų pakanka vos kelių lašų gaiviam kvapui suteikti. Dantų valymui pakanka nedidelio žirnelio šios dantų pastos. Patariama naudoti su minkštų šerelių šepetėliu.
Naminės priemonės burnos skalavimui
Burnos skalavimas yra dar viena burnos priežiūros sudedamųjų dalių. Burnos skalavimas jūros druskos tirpalu gali padėti gydyti dantenų uždegimą, malšinti skausmą ir gerinti burnos kvapą. Burnos skalavimą su druskos tirpalu rekomenduoja net dantų chirurgai po dantų šalinimo, implantacijos procedūrų ar esant pūliniams burnos ertmėje. Tokiu atveju 1 arbatinis šaukštelis jūros druskos išmaišomas stiklinėje šilto vandens ir skalaujama bent 2-3 k. per dieną. Nederėtų druskos tirpalu burnos skalauti ištisus metus be pertraukų, nes galite pažeisti dantų emalį.
Burnos skalavimui gali būti pasitelkiami ir įvairių augalų, pasižyminčių sutraukiančiomis, blogus kvapus šalinančiomis, dantenas stiprinančiomis savybėmis nuovirai, ir alavijų sultys, padedančios stabdyti dantenų apnašų susidarymą, ir iš augalų distiliavimo būdu išgauti hidrolatai (pipirmėčių, šalavijų, ąžuolo žievės, alksnių, beržų, mastikos ir kiti), galime naudoti ir nedidelius kiekius eterinių aliejų gamindami burnos skalavimo skystį.
Natūralus burnos skalavimo skystis
1 lašas pražangialapių mirtenių (arbatmedžio) eterinio aliejaus;
1 lašas pipirmėčių eterinio aliejaus;
1 šaukštelis medaus (nebūtina);
1 stiklinė šaltinio vandens (tiks ir distiliuotas vanduo, ir vandentiekio vanduo).
Sumaišykite eterinius aliejus šaukštelyje medaus, mišinį ištirpinkite stiklinėje vandens. Burnos skalavimui tereikės gurkšnio skysčio, kuriuo skalauti burną reikėtų apie 30 sekundžių. Po to viską išspjaukite, nenurykite, laikykitės eterinių aliejų saugumo taisyklių! Galite naudoti tik vieną pasirinktą eterinį aliejų.
Burnos skalavimo skystis su ksilitoliu
1 stiklinė šaltinio vandens (tiks ir distiliuotas vanduo, ir vandentiekio vanduo)
1 arbatinis šaukštelis sodos
1 arbatinis šaukštelis ksilitolio
žiupsnis jūros druskos
keli lašai arbatmedžių arba pipirmėčių eterinio aliejaus
Visus ingredientus išmaišykite, galite supilti į švarų buteliuką ir panaudoti kelis kartus, prieš naudojimą buteliuką supurtykite. Burnos skalavimui tereikės gurkšnio skysčio, kuriuo skalauti burną reikėtų apie 30 sekundžių. Po to viską išspjaukite, nenurykite, laikykitės eterinių aliejų saugumo taisyklių! Galite naudoti tik vieną pasirinktą eterinį aliejų.
Natūralus burnos skalavimo skystis nepakeis reikiamos burnos higienos procedūrų (dantų valymo, burnos higienos), tačiau svarbu žinoti, kad daugelis priemonių gali būti pagaminta paprastai ir nereikalaujant didelių išlaidų. Primenu, kad su eteriniais aliejais reikėtų elgtis atsargiai, jų gerti ir valgyti negalima, todėl tik praskalaukite burną ir išspjaukite burnos skalavimo skystį, jokiu būdu nenurykite ir neleiskite skalauti burnos mažiems vaikams!
Pastaba: Šis straipsnis informacinio pobūdžio, prieš naudojant natūralias priemones pasitarkite su specialistu, prieš rinkdami augalus, įsitikinkite, kad renkate tinkamu laiku ir Jūsų atveju reikiamą augalo rūšį. Gamindami naminę dantų pastą įvertinkite ne tik jos galiojimą, bet ir abrazyvines savybes, kurias gali suteikti soda ir jūros druska – šių medžiagų naudokite nedidelius kiekius, kad nepažeistumėte danties paviršiaus.
Straipsnis publikuotas ir žurnalo „Sodo spalvos” priede „Žolynų žurnalas” (2020 m. Nr.3 (59))
Kviečiu išmokti norimų priemonių gamybos VIDEO mokymų metu (mokymai įrašyti ir patalpinti uždarose Facebook.com grupėse, prisijungti ir peržiūrėti medžiagą galite bet kuriuo metu. Mokymų metu užduokite rūpimus klausimus, atlikite rekomenduojamas praktines užduotis ir tapkite tikrais profesionalais. Mokymai tinkami ir pradedantiesiems, ir jau užsiimantiems kosmetikos gamyba. Plačiau apie mokymus: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/