Skip to main content
Straipsnį “ Natūralios priemonės nuo uodų, nudegimų saulėje ir sužeidimų“ parengė Aistra Kazlauskienė – aromaterapeutė, natūralios kosmetikos ir parfumerijos lektorė.

Natūralios priemonės nuo uodų, nudegimų saulėje, įbrėžimų ir smulkių traumų mano šeimoje naudojamos jau seniai, jas išbando ir draugai, ypač turintys vaikų, kuriems vasara be nubrozdinimų, uodų sukąsto kūno ir mėlynių nepraeina. Dalinuosi šiomis nesudėtingomis priemonėmis ir su Jumis, mieli mano mokiniai ir užklystantys skaitytojai. Kaip ir visada, kviečiu nerti gilyn į aromaterapijos, kosmetikos gamybos, parfumerijos pasaulį kartu su manimi, jau ir internetu, Jums patogiu laiku galite peržiūrėti mokymų turinį: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/

Natūralios priemonės nuo nudegimų saulėje

Aromaterapija yra veiksminga praktika visais metų laikais, o ypač naudinga ji tampa vasaros metu, kai norime natūralios apsaugos nuo įkyrių vabzdžių ar priemonės po nudegimų kaitrioje saulėje. Vistik, reikėtų atsargiai mėgautis saulės voniomis, naudojant įvairius kremus, kūno aliejus su eteriniais aliejais, nes dauguma eterinių aliejų gali sukelti neigiamas reakcijas ir jautrinti odą būnant saulėje. Ypač atsargiai naudokite priemones ant odos, kurių sudėtyje yra bergamotės, šalto spaudimo laimo, citrinų, greipfrutų bei kitų citrusinių vaisių eterinių aliejų, nes jie gali sukelti fototoksines reakcijas (didina odos jautrumą saulės spinduliams), venkite šių eterinių aliejų patekimo ant odos, jei planuojate mėgautis saule, geriau pasirinkite šių optimistiškų ir šiltų aromatų garinimą garintuvuose ar inhaliacijas. Prieš perkant eterinį aliejų būtinai pasidomėkite ar jis nėra fototoksiškas ir kaip jį tinkamai naudoti.

Yra begalė eterinių aliejų, kuriuos galėtume įtraukti į vasaros vaistinėlę, pvz., nuo nemigos karštomis vasaros naktimis – tikrųjų levandų ir bergamočių eteriniai aliejai; esant odos įbrėžimams, įpjovimams, žaizdelėms regeneraciją skatins – levandų, italinių šlamučių ar pražangialapių mirtenių eteriniai aliejai; nuo galvos skausmo – pipirmėčių, frankincenso, levandų eterinis aliejus; odos regeneracijai, mėlynių gijimui – italinių šlamučių bei tikrųjų levandų eteriniai aliejai. Nuo uodų tikriausiai žinote bent vieną rekomenduojamą eterinį aliejų (dažniausiai minimas citrinžolių eterinis aliejus).

Yra begalė tyrimų ir įvairių atsiliepimų, kokie eteriniai aliejai ir kokios priemonės nuo uodų geriausiai veikia kaip uodų repelentai. Dažniausiai įvairaus pobūdžio literatūroje kaip repelentai nuo vabzdžių minimi: citrinžolių, eukaliptų, pelargonijų, tikrųjų levandų, pipirmėčių, bazilikų, čiobrelių, citrinų, pačiulių, gvazdikėlių, rozmarinų, pušų eteriniai aliejai. Šiuos aliejus galima maišyti su sojų aliejumi, vanilės ekstraktu, spiritu (ar degtine), nimbamedžio aliejumi.

Noriu pasidalinti keliais išbandytais receptais nuo uodų:

Natūralus purškiamas repelentas nuo uodų (50 ml):
Distiliuotas vanduo arba hidrolatas ( mėtų, čiobrelių, pušų, bazilikų, gvazdikėlių, beržų, levandų) 50 ml;
Eterinių aliejų tirpiklis (kiekis priklauso nuo to, kokį pasirinksite: pvz., polisorbato pakaks ir 1 lašo, o solubolio reikės bent jau 4 kart daugiau nei eterinių aliejų)
20 lašų citrinžolių (Cymbopogon spp.) eterinio aliejaus;
10 lašų  pražangialapių mirtenių, labiau žinomų kaip arbatmedžių (Melaleuca alternifolia) eterinio aliejaus;
10 lašų levandų (Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus;
10 lašų rozmarinų (Rosmarinus officinalis) eterinio aliejaus.


Repelentą geriausia sumaišyti buteliuke su purkštuvėliu, taip galėsite lengvai naudoti ir purkšti esant poreikiui. Sumaišykite visus ingredientus, prieš kiekvieną papurškimą supurtykite buteliuką ir purkškite esant poreikiui (jei naudojate be eterinių aliejų tirpiklio). Galite eksperimentuoti ir sukurti savo formulę, naudodami kitas proporcijas ir eterinius aliejus. Šią priemonę mūsų šeima purškia ant batų, drabužių, vaiko vežimėlio, aš purškiu ir ant plaukų, o jei naudosite priemonę ant odos visada atlikite odos testą tam, kad įsitikintumėte, kad visi ingredientai jums tinkami. Įsidėmėkite, kad natūralios priemonės veikia trumpesnį laiką, pvz., šis repelentas Jus saugos vos 15 – 30 min., tad naudokite jį vos pamatysite prie Jūsų artėjančių uodų būrį.

Priemonės nuo uodų sukelto niežėjimo

Įgėlus ar įkandus vabzdžiui, jaučiame diskomfortą ir nepatogumus: įkandimo vietoje oda parausta, ištinsta, ją skauda ar niežti, daugeliui žmonių prasideda alerginė reakcija (būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą). Turbūt nereikia vadinti repelentų panacėja ar tikėtis, kad tai, kas suveikė Jūsų draugui, suveiks ir Jums ir būsite apsaugoti nuo skraidančių ir ropinėjančių vabzdžių 100 %, juk kiekvienas organizmas yra šiek tiek skirtingas,  skirtingai reaguoja į tam tikrus dalykus bei priemones (ir repelentai dažnam gali sukelti alergiją).  Be to, egzistuoja skirtingas repelentų veikimo laikas ir viskas priklauso ne tik nuo repelento savybių, bet ir nuo teisingo naudojimo. Nereikia tikėtis, kad panaudojus repelentą ant mažo ploto, visą dieną Jums negrės vabzdžių įgėlimai ar įkandimai. 

Įkandus ar įgėlus vabzdžiui gali pagelbėti šaltas kompresas (pvz., ledukai, šaltas vanduo, hidrolatas, vėsus alavijo gelis). Šaltis sumažins niežėjimą ir skausmą. Jei po vabzdžių įkandimo ar įgėlimo pasireiškia alerginiai požymiai (tinimas, dusulys, galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai ir kt.), nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Niežėjimą puikiai sumažins ant įsisiurbimo vietos papurkštas mėtų hidrolatas, kuris mažina niežėjimą ir paraudimus. Taip pat, galite naudoti lašelį levandų ( Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus odai nuraminti, dar efektyviau pasigaminti levandų aliejaus mišinį: 30 ml jojobos aliejaus + 12 lašų levandų ar arbatmedžių eterinio aliejaus. Šį aliejų laikykite tamsaus stiklo buteliuke, jį panaudoti galite ir esant sunkiai gyjantiems įbrėžimams, ir įkandimų niežuliui sumažinti.

Eteriniai aliejai nėra naudojami tik kaip kvapai (kaip daugelis mano), jie yra sudaryti iš cheminių komponentų, kuriems, remiantis moksliniais tyrimais, priskiriamos tam tikros terapinės savybės. Kaip repelentus ar priemones įgėlus/ įkandus vabzdžiui, galima naudoti eterinių aliejų mišinius (galite susimaišyti patys arba pirkti jau paruoštus produktus), gaminti eterinių aliejų purškiklius su hidrolatais bei alavijo geliu. Levandų eterinis aliejus (Lavandula angustifolia) ar arbatmedžio  (pražangialapių mirtenių) eterinis aliejus (Melaleuca alternifolia) yra geriausia pagalba po uodų įkandimų ar bitės įgėlimų. Internete rasite daug patarimų, kad šiuos eterinius aliejus galite naudoti grynus, bet mano patarimas būtų skiesti juos, pvz., su alavijo geliu ar baziniu aliejumi (pvz., migdolų). Skiedimas bus saugus sprendimas nėščiosioms, jautriems asmenims bei visai Jūsų šeimai (žinoma, kiekvienu atveju naudodami eterinius aliejus pasikonsultuokite su profesionaliu aromaterapeutu ir nenaudokite eterinių aliejų, kurie Jums sukelia ar gali sukelti alergiją). Kiti eteriniai aliejai, padedantys numalšinti skausmą ar niežėjimą yra pipirmėčių eterinis aliejus (Mentha x piperita) (būtina laikytis saugumo reikalavimų, nenaudoti ant odos gryno) bei šlamučių eterinis aliejus (Helichrysum italicum), kuris ne tik numalšins skausmą ir niežėjimą, bet ir padės greičiau užgyti pažeistai odai. 

Priemonė nuo vabzdžių sukelto niežėjimo:

  • 7 lašai levandų eterinio aliejaus (Lavandula angustifolia)
  • 5 lašai šlamučių eterinio aliejaus (Helichrysum italicum)
  • 3 lašai pipirmėčių eterinio aliejaus (Mentha x piperita)
  • 15 ml (1 valgomasis šaukštas) alavijo gelio

Sumaišykite visus ingredientus, supilkite į naudojimui patogų buteliuką. Niežtinčios odos plote paskirstykite nedidelį kiekį priemonės, palikite išdžiūti. Naudokite kaskart pajutus niežėjimą.

Saulės bučiniai gali būti ir skausmingi

Šiltų vasaros dienų visada laukiame su nekantrumu, o daugelis išsiilgę vasaros malonumų – saulės vonių ir maudynių jūroje – vyksta į poilsines keliones šiltuose kraštuose ištisus metus. Dauguma yra patyrę neigiamą saulės ir maudynių poveikį – ilgą laiką džiaugiantis saulės spinduliais oda parausta, niežti ir skauda, o po maudynių jūroje plaukai tampa sausi, suprastėja jų būklė. Visi žinome, kad saulės voniomis reikia mėgautis atsakingai, naudoti apsaugines priemones odai su atitinkamu apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF), kūną dengti drabužiais, o galvos odą bei plaukus – galvos apdangalais, rinktis pavėsį, nes tiesioginiai saulės spinduliai kelia riziką susirgti odos ligomis, skatina odos pigmentaciją, senėjimą. 

Renkamės priemones apsaugai nuo nepageidaujamo saulės poveikio

Renkantis priemones nuo saulės atsižvelkite ne tik į SPF skaičių (SPF 20 suteikia  apsaugą ne daugiau nei 5 valandoms, o SPF 30 – apie 7 valandas), bet ir į visus priemonę sudarančius ingredientus, ypač į SPF apsaugą suteikiančius filtrus: jie būna mineraliniai ir sintetiniai. Renkantis natūralias priemones nuo saulės, jų sudėtyje rasite ir įvairiausių aliejų, kurie turi natūralią apsaugą nuo saulės (pvz., sviestmedžių – 6 SPF, alyvuogių ir kokosų – 7 SPF), vitaminų, augalinių ekstraktų, o papildomą apsaugą nuo saulės suteiks mineraliniai apsaugos nuo saulės filtrai – cinko oksidas ir titano dioksidas, tinkami ir vaikų odos apsaugai nuo saulės. Mineraliniai filtrai padengia odą plėvele, kuri neleidžia saulės spinduliams prasiskverbti į odą. Cinko oksidas parduodamas baltų miltelių pavidalu, plačiai naudojamas kosmetikos gamintojų – tiek dekoratyvinės kosmetikos gamybai, tiek ir apsaugai nuo UV spindulių, jis pasižymi priešuždegiminėmis, antiseptinėmis savybėmis, naudojamas spuoguotos, riebios, sudirgusios odos priežiūrai, ramina kūdikių sauskelnių sukeltus iššutimus ir bėrimus. Titano dioksidas – dar vienas natūralus UV filtras, taip pat parduodamas miltelių pavidalu, apsaugai nuo saulės spindulių maišomas kartu su cinko oksido milteliais, gali suteikti iki 20 SPF apsaugą. Tiek cinko oksidas, tiek titano dioksidas atspindi nuo odos spindulius ir šie nežaloja mūsų odos. Visgi, gaminantiems kremus ir įvairias priemones namuose, reikėtų įsivertinti ar priemonė tikrai suteiks reikiamą apsaugą odai, kokį laiką ji veiks, kada reikės priemonę vėl naudoti ant odos, norint tinkamai apsaugoti odą. Pavyzdžiui, norint suteikti bent 20 SPF apsaugą turėtume naudoti bent 20 procentų cinko oksido miltelių, kurie aliejuose ne taip puikiai išsimaišo ir nusėda, o tepant kremą su cinko oksidu jį reikia tikrai gerai paskirstyti ant odos, kad visas odos plotas būtų apsaugotas. Kremai ir tepalai nuo saulės su titano dioksidu ir cinko oksidu palieka baltą pėdsaką ant odos, jei sudėtyje matote šias medžiagas, o balto pėdsako nėra – gali būti, kad jos yra nanodalelių dydžio ir Jūsų naudojama priemonė yra ne ekologiška. Nanodalelių poveikis organizmui mažai tirtas, ekologiškos kosmetikos gamyboje jos nenaudojamos. 

Kaip padėti odai nudegus saulėje, palengvinti nemalonius pojūčius? Pirmiausiai, atvėsinkite odą vandeniu, žolelių nuovirais ar hidrolatu, naudokite ir alavijų gelį, kuris pasižymi odą raminančiomis savybėmis, padeda drėkinti odą, gali pagreitinti odos ląstelių regeneraciją ir sumažinti odos niežėjimą. Jei naudojate pirktines priemones, teikite pirmenybę toms, kurios turi sudėtyje odą raminančių ingredientų – alavijų ar avižų ekstraktų, ramunėlių, alantoino, pantenolio, o vietoje vandens (Aqua), naudojami hidrolatai (pvz., Lavandula angustifolia Flower water). Venkite stipriai kvepiančių priemonių su papildomais kvapais, kurie sudėtyje gali būti žymimi kaip “Parfum/ Fragrance”. Nepamirškite gerti reikiamo kiekio vandens, antioksidantus vartoti ne tik ant odos, bet ir į vidų – daržovės ir vaisiai, nerafinuoti aliejai pasižymi dideliu kiekiu antioksidantų, tad jie turėtų būti Jūsų mitybos racione. 

Receptai nudegus saulėje

Nudegus saulėje, nepatartina naudoti aliejų ar kremų, geriau vėsinkite odą alavijų geliu ar pasigaminkite kūno dulksną, o jei reikiamų priemonių neturite – kavamalėje sumalkite avižinius dribsnius ir užpilkite karštu vandeniu, sumaišykite košelę, jai pravėsus užtepkite ant pažeistų kūno vietų kaip kaukę, neleiskite pilnai nudžiūti, nuplaukite vėsiu vandeniu.

Natūrali priemonė po nudegimų saulėje, 50 ml:

 2 valgomiejo šaukštai arba 28 ml levandų hidrolato;

2 valgomieji šaukštai arba 20 ml alavijo gelio;

0.5 arb. šaukšt. arba 2 ml pantenolio.

Sumaišome visus ingredientus, suplakame ir supylę į buteliuką su purkštuvėliu jau galime naudoti! Pagaminsite 50 ml priemonės nuo nudegimų saulėje. Kiekvieną kartą purkšdami suplakite buteliuką. Jei norite gaminti didesnį kiekį priemonės ir naudoti ilgiau nei savaitę – naudokite ir konservantą. 

Levandų hidrolatas padeda raminti odą ir vėsina odą. Norintiems universalios priemonės vasarą reikėtų atkreipti dėmesį į hidrolatus, kurie puikiai vėsina odą, gaivina ją esant sausam ir karštam orui, tinkami veido ir kūno odos bei plaukų priežiūrai. Levandų hidrolatas gali būti naudingas ir po uodų įkandimų, ir norint nuraminti sudirgintą odą. Hidrolatų galima pasigaminti turint varinį distiliavimo aparatą – alembiką. 

Alavijo gelis yra dar viena gamtos dovana, padedanti raminti odą bei skatina gijimo procesus. 

Pantenolis (vitaminas B5) pasižymi raminančiomis, drėkinančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis, gali padėti mažinti niežėjimą. 

Ar galima naudoti aliejus nudegus saulėje?

Aliejus galite pradėti naudoti tada, kai odos jau nebeskauda, raudonumas nyksta, ji pradeda luptis. Labai svarbu palaikyti odos drėgmę, suminkštinti odą, ją apsaugoti, pamaitinti. Tai padės padaryti aliejų mišiniai, kuriuos galite įmasažuoti į viso kūno odą po vonios ar dušo ant dar drėgnos odos, riebūs kremai. Aliejų mišinius papildykite antioksidantais, pavyzdžiui, vitaminu E. Pasirinkite sau tinkamus aliejus: avokadų, šaltalankių, migdolų, argano, sviestmedžių. Labai svarbu, kad aliejai būtų nerafinuoti – pasižymėtų kvapu bei spalva, visiškai bekvapis aliejus gali būti rafinuotas ir nenaudingas odai. 

Išsuktas sviestmedžių aliejaus kūno kremas

3 valgomieji šaukštai arba 38 g sviestmedžių aliejaus

1 valgomasis šaukštas arba 12 g medetkų fitolio

6 lašai vitamino E

8 lašai levandų (Lavandula angustifolia) eterinio aliejaus

Sviestmedžių aliejų išsukite su mikseriu arba su šaukštu trindami į indo sieneles – masė turi būti puri. Į išsuktą masę įpilkite medetkų fitolio, įlašinkite vitamino E ir levandų eterinio aliejaus. Viską dar kartą išmaišykite mikseriu arba šaukštu ir sudėkite į indelį. Tepkite drėgną odą po maudynių. 

Medetkų fitolį galite įsigyti aliejais prekiaujančiose parduotuvėse, skirtose kosmetikos gamybai arba pasigaminti patys: Sausi nuo drėgmės medetkų žiedai (gali būti džiovinti) patalpinami tamsaus stiklo inde ir užpilami aliejumi iki indo viršaus (tinka ir saulėgrąžų, alyvuogių aliejai, bet aš naudoju nerafinuotus migdolų arba sezamų aliejus). Išmaišykite medetkų žiedus, kad aliejuje neliktų oro tarpų, uždenkite indą ir palikite maceruotis saulėtoje vietoje 21 d. ciklui, kas 7 dienas pakeičiant inde esančią žaliavą nauja ir užpilant nerafinuotu aliejumi iki indo viršaus. Pagamintą masę nukoškite ir skystą fitolį įpilkite į tamsaus stiklo buteliuką, laikykite tamsioje ir vėsioje vietoje. Plačiau apie fitolių gamybą skaitykite čia

Medetkų fitolis tinkamas jautrios ir pažeistos odos priežiūrai, ypač po saulės vonių pažeistai odai, tinkamas naudoti ir veidui. Tokiu atveju veidą išpurkškite hidrolatu ir patepkite keliais lašais medetkų fitolio, po šios procedūros kremo naudoti nereikės.

Nepamirškite apsaugoti ir savo lūpų odos, kuri taip pat kenčia nuo saulės ir vėjo neigiamo poveikio – lūpos pradeda skeldėti, parausta, juntamas deginimo jausmas. Prieš eidami į lauką, pasitepkite savo lūpas natūraliu lūpų balzamu, kurį nesudėtingai pasigaminsite namuose.

Natūralus lūpų balzamas, 10 g:

2 g bičių vaško

1,5 g kakavos sviesto

2,5 g sviestmedžių sviesto

2 g šaltalankių aliejaus

2 g migdolų aliejaus

3 – 4 lašai Vitamino E

Visus ingredientus, išskyrus vitaminą E pasveriame karščiui atspariame inde. Įstatome indą, kuriame svėrėme ingredientus į vandens vonelę. Ištirpus visiems ingredientams įlašiname vitaminą E (papildomai galite įlašinti ir kelis lašus eterinių aliejų),  supilame dar skystą masę į lūpų balzamo tūbelę. Tūbelėje balzamas užstingsta akimirksniu, bet rekomenduočiau naudoti tik po paros, tada gražiai išsuksite lūpų balzamą iš tūbelės.

Bičių vaškas pakietina aliejus ir sukuria apsauginę plėvelę, kuri saugo nuo neigiamo poveikio ir drėgmės išgaravimo, minkština bei maitina odą. 

Sviestmedžių aliejus saugo odą, tinkamas sausos ir šiurkščios odos priežiūrai, naudojamas lūpų kosmetikoje dėl didelio kiekio vitaminų E ir A. Remiantis tyrimų rezultatais pasižymi ~6 SPF.

Kakavos sviestas minkština ir maitina odą, saugo ją nuo senėjimo. Naudojamas skeldėjančios, sausos odos priežiūrai. Netinkamas veidui. 

Šaltalankių aliejus nuspalvins Jūsų gaminamą lūpų balzamą oranžine spalva. Šis aliejus pasižymi odą regeneruojančiomis savybėmis, padeda greičiau gyti odai. 

Migdolų aliejus lengvai įsigeria į odą ir padeda palaikyti drėgmę, remiantis tyrimais turi natūralią ~4 SPF apsaugą nuo saulės.

Vitaminas E pasižymi antioksidacinėmis saybėmis, tad gali apsaugoti odą nuo senėjimo ir stabilizuoja augalinius aliejus, kad Jūsų pagaminta priemonė galiotų ilgesnį laiką. 

Ricinos aliejus plaukams

Plaukų priežiūra po saulės ir jūros vonių

Ne paslaptis, kad kaitrios saulės spinduliai kenkia ne tik mūsų odai, bet ir plaukams – saulė pažeidžia plauko išorinį sluoksnį ir plaukai išsausėja, dėl to gali veltis ir lūžinėti. Riebios odos savininkams veikiant kaitrai ir saulės spinduliams riebalavimasis dar padidėja, tad patartina naudoti vėsinančių ingredientų turinčias priemones, drėkinti plaukus. Natūralūs augaliniai aliejai gali padėti apsaugoti nuo neigiamo saulės ir jūros vandens poveikio. 

Prieš eidami maudytis jūroje plaukus ištepkite keliais lašais augalinių aliejų, pavyzdžiui, makadamijų, sviestmedžių ar argano. Kelis lašus aliejų paskirstykite ant pirštų pagalvėlių ir tepkite plaukus per visą galvos ilgį, nepamirškite užsidėti galvos apdangalo, kad kaitri saulė nenudegintų galvos odos. Po maudynių jūroje išplaukite galvos odą bei plaukus švelniu šampūnu, kuriame nebūtų SLS (natrio laurilsulfato), pageidautina natūralios sudėties – su augaliniais ekstraktais, hidrolatais vietoje vandeninės dalies ir natūraliais eteriniais aliejais vietoje sintetinių kvapiklių. Naudokite augalų nuovirus plaukams stiprinti (dilgėlių, varnalėšų, ąžuolo žievės, beržų lapų, rozmarinų) ir galvos odai raminti (medetkų, ramunėlių, levandų, šalavijų). 

Plaukų kaukė saulės ir jūros vonių nualintiems plaukams:

2 valgomieji šaukštai alyvuogių aliejaus

2 valgomieji šaukštai kanapių aliejaus

1 valgomasis šaukštas makadamijų aliejaus

1 valgomasis šaukštas sviestmedžių aliejaus

6 lašai Ylang Ylang (Cananga odorata) eterinio aliejaus

6 lašai vitamino E

Sviestmedžių aliejų pašildykite vandens vonelėje ir sumaišykite su kitais aliejais, įlašinkite eterinio aliejaus bei vitamino E. Aliejų masę supilkite į tamsaus stiklo indelį. Plaukus ištepkite aliejų mišiniu ir palaikykite šiltai bent 30 min., prieš plovimą pamasažuokite galvos odą ir nuplaukite švelniu šampūnu. Po plovimo galite nuskalauti hidrolatu ar augalų nuoviru. Galite papildyti ir kitais eteriniais aliejais, tačiau egzotiško kvapo Ylang Ylang (kvapiųjų kanangų) eterinis aliejus pasižymi tonizuojančiomis galvos odą savybėmis, rekomenduojamas lūžinėjantiems ir sausiems plaukams.

Dalis teksto spausdinta nuostabiame žurnale „Žolynų žurnalas“ („Sodo spalvos“ žurnalo prenumeratoriai gauna šį žurnalą dovanų)

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X