Eterinių aliejų kokybė (nekokybė) yra labiausiai diskutuojamas klausimas aromaterapijos pasaulyje. Kviečiu paskaityti mano patirtį šiuo klausimu ir sužinoti, kas gali būti kokybiškas eterinis aliejus, o kas yra tik graži buteliuko etiketė ir „malonus aromatas“.
Aromaterapijos mokymai
Aromaterapija ir jos teikiama nauda rimtai susidomėjau prieš 10 metų, kai itin domėjausi kvapais ir jutau jų teigiamą poveikį emocijoms. Tuo metu mokiausi chemijos ir man buvo labai mieli įvairūs laboratoriniai darbai, tirpalų gamyba, tyrimo metodai, bet nenumaldomai troškau pažinti ir augalų ir jų ekstraktų chemiją, nagrinėti išgavimo būdus ir viską išbandyti savo rankomis. Deja, tuo metu Lietuvoje mokymų pasiūla buvo nedidelė – jei neklystu, buvo siūloma mokytis aromaterapijos uždarame Aromaterapijos klube, dar keli lektoriai vedė ne kursus, bet trumpas paskaitas norintiems sužinoti apie eterinių aliejų naudą. Daugiau pasiūlymų buvo Kaune, o ne Vilniuje. Su šypsena prisimenu aromaterapijos seminarą Kaune, kai vedančioji visai grupei pasakė, kad nei vienas iš šios grupės aromaterapeutu netaps, nagrinėjo atvykusių drabužių spalvas ir pagal tai darė tam tikras išvadas. Apsilankius dar vienoje įstaigoje – pasitiko bendravimas su dalyviais labai išaukštintu tonu, kiek girdėjau iš kitų dalyvių jie bijojo net paklausti ko nors paskaitų vadovės. Na, o slapti klubai ir paskaitos tik “išrinktiesiems” niekada manęs nežavėjo, čia jau panašu į tinklinį marketingą, nors tikiu, kad visur skleidžiama informacija kažkuo naudinga, o po kartą ar kelis esu buvusi ir šių lektorių paskaitose, net dalyvavusi tinklinio marketingo įmonės, platinančios eterinius aliejus seminaruose, bet kaip matote, jie mano nuomonės nepakeitė ir vis dar manau, kad reikia išbandyti įvairius gamintojus, nes net ir patys patikimiausi kartais suklysta, o visus lektorius labai vertinu, nors ir mokymo stilius ar jų asmeninės nuomonės komentarai gali atrodyti nepriimtini, bet tai tiesiog žmogiškos savybės, kurių pakeisti neįmanoma. Svarbiausia patirtis ir žinios, bet jos taip pat yra labai skirtingos.
Mano lūkesčius atitinkančių aromaterapijos mokymų paieškos užtruko ir buvo paremtos asmeninėmis pamokomis. Pirmieji mokymai, kuriuos baigiau Kanadoje įsikūrusiame Aromaterapijos institute nepateisino mano lūkesčių, vadovai daug kalbėjo apie energetinius dalykus, eterinių aliejų vibracijas, o man tuo metu tokie dalykai buvo šalutiniai, labiau domėjausi pagrindimu, kaip veikia eteriniai aliejai, kaip kurti jų sinergijas, todėl netrukus pradėjau mokytis ir kitose siūlomose institucijose. Šiuo metu mokausi toliau, nuolat skaitau kolegų straipsnius visame pasaulyje, domiuosi ir moksliniais straipsniais, skaitau knygas šia tema, lankausi seminaruose. Dažnai išgirstu – „kam tau mokytis, juk jau turi sertifikatą? „. Dažniausiai taip klausiantys patys pradeda vesti kitiems pamokas ar seminarus paklausę vieno kurso ar tiesiog apsilankę užsiėmime.
Labai įdomu, kad norintiems mokytis labiausiai rūpi gaunamas pažymėjimas, sertifikatas apie išklausytą kursą, bet ne gaunama informacija, tobulinami įgūdžiai. Jei visur išdėliočiau savo turimus aukštųjų mokyklų diplomus ir įvairių kursų, seminarų pažymėjimus ir sertifikatus turbūt galėčiau gulėti ant jų kaip ant pačios plačiausios ir minkščiausios lovos. O aš mokausi dar, ir dar. Bet ne dėl pažymėjimų, o dėl praktikos, savęs tobulinimo, bent vienos kitaip išgirstos minties. Juk visko žinoti neįmanoma, bet įgūdžius tobulinti labai naudinga. Tik tokiu atveju augi kaip asmenybė, priimi skirtingas nuomones ir mokymo metodus, išmoksti visur matyti ir gerąją, ir blogąją puses. Kiekvienuose mokymuose pateikiami skirtingi požiūriai – juk galime siekti gilesnių aromaterapijos taikymo žinių, galima ieškoti „dvasinių mokytojų“, kurie pasakos apie nepaaiškinamus potyrius, naudojant eterinius aliejus, galima mokytis net gyvūnų Aromaterapijos ar labiau gilintis į eterinių aliejų veikimo principus. Ir visi bus teisūs, nes visuotinai apibrėžtų taisyklių niekur nėra.
Šia įžanga siekiu pabrėžti, kad ne pažymėjimas ar sertifikatas turėtų būti Jūsų tikslas, jei norite ko nors mokytis, o savęs kaip specialisto tobulinimas, žinių ir įvairių požiūrių toje srityje plėtimas. Dalyvaukite įvairiuose mokymuose, rinkite informaciją, bandykite ją sisteminti ir netrukus pastebėsite kaip jau turite savo požiūrį ir įgausite norimų įgūdžių.
Eterinių aliejų kokybė (nekokybė)
„Ar tikrai kokybiškas eterinis aliejus nepalieka jokių dėmių ir pėdsakų? Ar vien tik užuodus kvapą iš buteliuko galime įvertinti eterinio aliejaus kokybę? Kokiais gamintojais/ tiekėjais galime pasitikėti? Terapinės klasės eteriniai aliejai skirti tik išrinktiesiems, naudojantiems tinklinio marketingo siūlomus eterinius aliejus?“ – šiuos ir dar daugiau panašių klausimų išgirstu kasdien, jie nuolat kartojasi ir matau daug pasimetusių vartotojų, kurie vis dar galvoja, kad vaistinėje pirkti eteriniai aliejai yra geriausios kokybės, nes juk tai vaistinė, ten parduodami tik kokybiški gaminiai, o jei nesiūlai eterinių aliejų vartoti į vidų tai turbūt naudoji ne natūralius eterinius aliejus; jei Lietuvoje vienoje parduotuvėje tas pats eterinis aliejus kainuoja trigubai daugiau – jis jau kokybiškesnis, nes kaina didesnė, rinkos lyderių parduodami gaminiai visada kokybiški, todėl galima mokėti ir brangiau? Trumpai noriu apžvelgti šias situacijas, nors ir 10 skirtingų įrašų neužtektų šiai temai plačiai panagrinėti ir išaiškinti, bet pabandysiu tiesiog inspiruoti kritinį mąstymą iš savo asmeninių patirčių ir bendrų gairių.
Eterinių aliejų kokybė
Eterinių aliejų kokybę nusako ne vien kvapas ar etiketėje nurodytas gamintojo vardas, tuo labiau – ne vien kaina.
Paprastam vartotojui jau prieinamos eterinių aliejų komponentų analizės (dujų chromatografinės analizės rezultatai), kurios užsienyje jau seniai yra įprasta praktika, o Lietuvoje dujų chromatografijos analizių rezultatus imta skelbti tik neseniai. Kai pradėjau mokytis Aromaterapijos, tos įmonės, kurios dabar nurodo jų parduodamų eterinių aliejų sudėtį, nurodant svarbiausias pozicijas užimančius komponentus, anksčiau net nesiveldavo į tokias diskusijas, todėl nuo pat Aromaterapijos kelio pradžios Lietuvoje tekdavo retai pirkti eterinius aliejus, gamintojai/ platintojai/ tiekėjai nebuvo edukuoti, nors ir atrodytų, kad jie apie eterinius aliejus turėtų žinoti viską, bet žinios buvo tikrai skurdžios. Deja, analizes reikia mokėti skaityti ir suprasti. O čia trumpas sąrašas, į ką verta atkreipti dėmesį perkant eterinius aliejus:
- Tamsaus stiklo buteliukas
- Lotyniškas augalo pavadinimas (pvz., Lavandula angustifolia)
- Chemotipas
- Augalo dalis naudota gamybai
- Gamybos metodas
- Kilmės šalis
- Grynumas
- Pagrindiniai komponentai (cheminiai junginiai)/dujų chromatografinė GC/MS analizė
- Kvapas/ spalva/ lakumas
- Kaina
- Galiojimo data/ pagaminimo data
- Partijos numeris
- Gamintojo patikimumas
Plačiau pakomentuoju ir analizės rezultatus skaityti mokau savo vedamuose mokymuose.
Eterinių aliejų nekokybė
Terapinė klasė. Kiekvieną eterinį aliejų galime laikyti terapiniu. Jei nežinote kodėl, Jums laikas rimtai pasimokyti Aromaterapijos iš profesionalų, o ne iš mokančių gražiai pakalbėti ir kurti pasakas. Eterinius aliejus sudaro daugybė komponentų (chromatogramoje jų galime matyti 10, galime matyti ir 300, net hidrolatuose lakiuosius komponentus galime aptikti gan didele komponentų įvairove).
Eterinių aliejų falsifikavimas, skiedimas. Labai plati tema, opi problema visame pasaulyje. Kartais norėdami įsigyti santalo eterinį aliejų, vietoje jo galime įsigyti pigesnį eterinį aliejų arba tiesiog kelis lašus santalo maišyto su baziniu aliejumi, bet ant buteliuko visvien bus parašyta „Santalo eterinis aliejus“ (jei su baziniu aliejumi – bus nurodyta koncentracija). Vietoje rožės parduodamos pelargonijos, rozalina – levandų ir pražangalapių mirtenių mišinys. Patikėkite, būna ir taip. Skaitykite etiketes.
Mitas: kokybiškas eterinis aliejus nepalieka dėmių ant popierėlio. Atsakymas: Eteriniai aliejai turi spalvas (bergamočių – žalia, apelsinų – oranžinė, vetiverijų – nuo žalios iki rudos, pačiulių – ruda, ramunėlių – mėlyna) – jau spalva paliks dėmę. Be to, eteriniai gali būti ir maišyti su baziniais aliejais dėl įvairių priežasčių, bet tai ne sąlyga manyti, kad eterinis aliejus tame mišinyje nekokybiškas. Tik tokį gaminį jau turime vadinti mišiniu, o ne eteriniu aliejumi. Tokie mišiniai dažniausiai būna 3-15 procentų koncentracijos. Skaitykime etiketes, ieškokime informacijos.
Eterinių aliejų kokybė Lietuvoje
Kaip ir minėjau įrašo pradžioje, eterinius aliejus Lietuvoje perku gana retai, bet ir to pakanka susidaryti bendrai nuomonei. Žinoma, dažniausiai įsigyju tikrai geros kokybės gaminius, bet būna ir išimčių, kaip tokiai mažai šaliai ir gana nepopuliariai sričiai – nekokybiškų gaminių kiekis mane gąsdina. Pateiksiu tik kelis skirtingus pavyzdžius:
Prieš 4 metus įsigijau populiarios įmonės mišinį su baziniu augaliniu aliejumi bei eteriniais aliejais. Atsuku buteliuką įkvėpti nuostabaus aromato (sudėtyje buvo ir apelsinų eterinio aliejaus, ir kakavos absoliuto) ir jaučiu sugedusio aliejaus kvapą. Atnešu atgal į parduotuvę ir iš konsultantės girdžiu, kad viskas čia gerai, nes partija nauja, ką tik atsiųsta, o šie gaminiai kaip ir negrąžinami. Kodėl taip galėjo įvykti – dar galiojantis mišinys jau buvo pagedusio aromato? Atsakymas paprastas – maža klaida laboratorijoje, nekontroliuojami partijoje naudojamų medžiagų galiojimo laikai arba ne itin kokybiškos žaliavos ir visas mišinys įgauna tokias savybes, kurių nesitikėtum. Žinoma, kad mišinį man pakeitė kitos partijos gaminiu, kuris jau buvo įprasto kvapo, bet įmonė niekur nepranešė, kad pirkėjai grąžintų tos partijos prekę, nors ir išaiškino, kad buvo naudotas besibaigiančio galiojimo bazinis aliejus.
Etiketė ir buteliuko viduje esanti medžiaga nesutampa. Jei ant buteliuko užrašyta „levandų eterinis aliejus“ būtinai ieškokite lotyniško botaninio augalo pavadinimo, nes vietoje tikrųjų levandų eterinio aliejaus galite įsigyti kitos levandų rūšies eterinį aliejų ar ne 100 proc. gryną eterinį aliejų. Mugėje prie vieno prekystalio išgirdau kaip giriamas levandų eterinis aliejus – koks jis ypatingas odai, pasižymi raminančiomis savybėmis, vadinamas aromaterapijos klasika ir vienu dažniausiai naudojamų eterinių aliejų. Priėjau arčiau ir paėmus buteliuką į rankas pamačiau ne tikrosios levandos Lavandula angustifolia, o varpinės levandos (Lavandula latifolia) nurodytą informaciją. Paklausus pardavėjo apie šios rūšies išskirtinumus, skirtumus nuo Lavandula angustifolia rūšies, buvo atsakyta, kad čia tas pats aliejus, tik pavadinimas kitas. Štai taip ir prasideda vartotojų klaidinimas. Žinoma, paaiškinau šių rūšių skirtumus, o jų tikrai yra, nes Lavandula angustifolia didžiausiu kiekiu aptinkama linalolio ir linalil acetato, o Lavandula latifolia be linalolio aptiksime ir kamparo, cheminė sudėtis bus visai kitokia, savybių skirtumai – taip pat. Deja, pardavėjams ta informacija nebuvo įdomi.
Prieš mėnesį pirkau distiliuotą vandenį dirbtuvėms ir atsukus buteliuką kolegė pastebėjo, kad jis keistai kvepia. Hmm, pagalvojau, juk distiliuotas vanduo kvapo neturi, kaip taip gali būti… Pauostau ir jaučiu pašalinį kvapą, panašų į plastiką ar netgi tepalus, chemines medžiagas. Žinoma, kad vandenį išpyliau, o dabar visus įspėju, kad viską uostytų ir tikrintų, kad įsitikinti produkto ir etiketės atitikimu.
Kitas panašus atvejis – įsigijau gvazdikėlių eterinio aliejaus buteliuką vienoje eterinius aliejus parduodančioje parduotuvėje (įmonė gan žinoma tiek tarp Aromaterapijos entuziastų, tiek ir gaminančių kosmetiką). Šį eterinį aliejų galvojau naudoti artėjantiems mokymams. Atsuku buteliuką įkvėpti ir staiga pajutau, kad gvazdikėlių kvapo nė nematyti, man kvepėjo rozmarinais. Žinoma, eterinį aliejų man sukeitė, pasirodo, kad vienoje parduotuvių įsigijau paskutinį tos supilstytos partijos buteliuką, bet atsakomybės nemačiau jokios – niekur net neinformavo, kad turintys tos partijos gvazdikėlių eterinio aliejaus buteliukus grąžintų į parduotuves.
Įsigijau kelis eterinius aliejus išbandyti bendras sinergijas iš to paties pardavėjo ir citrusinių vaisių eterinių aliejų mišinys staiga pakeitė spalvą į mėlyną. Kvapas nebuvo panašus į citrusinių eterinių aliejų mišinį. Ką perkame parduotuvėse? Ar iš didelių talpų atkeliavę eteriniai aliejai gali būti kokybiški? Dažnai pardavėjai apie jokias analizes net nežino, negeba patikrinti atsiųstų žaliavų, nes jiems trūksta žinių, tad pagalvokite, kaip jie išrenka kokybiškus gaminius prekybai ir ką mes perkame?
Čia pateikiau tik kelis pavyzdžius, perku žaliavas Lietuvoje itin retai, tad man šie atvejai kaip „perlai“, kurių perkant užsienyje taip pat pasitaiko, bet tada pagalvoju, o kas būna, kai žmogus nesupranta ir nežino eterinių aliejų specifikos, įsigyja jau pagedusį mišinį ir naudoja sau, vaikams. Jau nekalbu apie naudojančius eterinius aliejus į vidų. Griežtai pasisakau prieš eterinių aliejų vidinį naudojimą nepasitarus su specialistu. Eterinius aliejus sudaro daugybė komponentų, kurie mus skirtingai veikia ir tai, kas gali padėti, gali ir kenkti. Prisiminkime, kad vaistą nuo nuodo skiria tik skirtingas dozavimas, bet jei nežinai kodėl viena ar kita dozė saugi – ar tikrai reikia naudoti?
Dar viena svarbi tema – perteklinis eterinių aliejų naudojimas, neteisingas jų taikymas. Bet apie tai jau rašysiu kituose straipsniuose arba tiesiog perduosiu savo patirtį mokymų metu.
Ačiū, kad skaitote!
Aistra Kazlauskienė [email protected]